Se seniory hovořili o bezpečnosti v silničním provozu, například jak správně přecházet silnici, jak a z jakých důvodů používat reflexní prvky. Toto téma doplnili o krátké video ukazující rozdíly při jejich použití a při pohybu bez reflexních prvků.

Po této části se policejní preventistka zaměřila na trestnou činnost páchanou na seniorech, neboť právě tato problematika je velmi závažná. Představila nejčastější legendy pachatelů, aktuální případy z okolí a zároveň poradila několik významných rad, jak se nestát obětí trestného činu.

„Různí pachatelé si často tipují jako své oběti právě dříve narozené. Vědí, že jim chybí sociální kontakt, a tak rádi naváží řeč s kýmkoli, jsou méně mobilní, hůře slyší, jsou navíc velmi důvěřiví, proto se pro „lidské hyeny“ stávají snadnou kořistí,“ popsala Vendulka Marečková z kutnohorského obvodního oddělení, která má na starost prevenci kriminality.

Případy různých krádeží či přepadení podle ní řeší policie každý den. „Bohužel je smutnou pravdou, že pachatelé krádeží a loupeží se vyskytují všude, proto by lidé měli být opatrní. Není vhodné chodit blízko okraje vozovky s taškou přes rameno, tu by mohl vytrhnout někdo z jedoucího auta. Večer je potřeba vyhýbat se neosvětleným místům,“ řekla Marečková.

Opatrnost je na místě podle ní i při vstupu do domu nebo výtahu. Raději se vyplatí počkat a výtah znovu přivolat. „Pokud starší člověk cestuje hromadným dopravním prostředkem, je lepší sedět v blízkosti řidiče a u dveří, lze je použít jako únikovou cestu,“ uzavřela.

Všichni zúčastnění dostali na rozloučenou několik drobných dárečků, jako například reflexní pásky, reflexní samolepky, kapesní lupy či obaly na platební karty.

Policie radí
Nezvěte k sobě domů nikoho neznámého - nepouštějte do svého bytu neznámé osoby - nepůjčujte nikomu neznámému peníze - nevěřte cizím lidem, kteří Vám nabízejí peníze - neukazujte nikomu svoje finanční úspory - nedůvěřujte neznámým lidem v telefonu ani na ulici - buďte obezřetní k cizím lidem, kteří Vás požádají o pomoc - mějte osobní věci (doklady, peníze apod.) pod kontrolou - pokud se cítíte ohroženi, volejte linku 158.