„Tis se pokácel na základě projektu, který vznikl předtím, než jsme přišli na radnici. Projekt se předělal, v rámci něj bude v příštím týdnu vysázeno 11 nových lip a také tis o velikosti 3,5 krát 3,5 metru tak, aby znovu mohl tvořit takzvaná zelená záda soše Jana Žižky z Trocnova,“ uvedl místostarosta Martin Horský (Čáslav pro všechny).

Ve Vilémovicích roste nejstarší strom v České republice.
Ve Vilémovicích roste nejstarší strom v České republice

Tis stejně jako lípy dostanou podle Horského speciální substrát, aby měly stromy šanci přežít v městském prostředí. „Lípa není tím nejvhodnějším stromem na náměstí, městskými podmínkami trpí. Na druhou stranu je to národní strom a dub se do centra města úplně nehodí,“ vysvětlil Horský. Kmeny nově zasazených lip tak budou kvůli lepší ochraně natřeny na bílo.

Diakonie Čáslav
Skvělý nápad z Čáslavi: dešťová voda ze střechy bude zavlažovat park

Šest pahýlů, které nyní na náměstí ční ze země, zmizí. „Jsou tam proto, že se pařezy pokácených stromů nebudou frézovat. Místo nich budou přímo do původního otvoru vysazeny nové stromy,“ doplnil místostarosta s tím, že ty původní je třeba při odstraňování mít za co vzít. „Proto ty nevzhledné pahýly. Nezůstaly tak bezdůvodně,“ zdůraznil.