S návrhem přišel radní Josef Kraus s tím, že výběr šestnácti náhrobků už byl schválen hodnotitelskou návrhovou komisí Národního památkového ústavu, která se jeho podnětem zabývala. Nyní musí být zjištěni vlastníci náhrobků, na které není uzavřena nájemní smlouva, aby bylo s kým jednat o získání souhlasu se záměrem.

Opuštěné náhrobky musí být převedeny do vlastnictví Města Kutná Hora. Pak už bude ve věci rozhodovat Ministerstvo kultury České republiky. „Památková ochrana náhrobků je nezbytná zejména vzhledem k jejich špatnému stavu,“ vysvětlil Josef Kraus.

Jedním z nejhodnotnějších je pískovcový náhrobek od Václava Prachnera - reliéf anděla naklánějícího se k urně na podstavci nebo náhrobky ve tvaru edikuly. „Velmi zajímavá je hrobka s kovovou a prosklenou stavbou a sedlovou střechou i dva novogotické litinové náhrobky z nichž jeden je v Kutné Hoře jediný, o kterém se zatím v celých Čechách ví,“ doplnil k unikátnosti náhrobků Kraus.

Nejtěžším úkolem nyní podle Josefa Krause bude vlastníky hrobů dohledat. V tuto chvíli je podle něj známá zhruba třetina z nich.