MŠMT ale na konci června letošního roku spustilo zcela nový dotační titul. Ten má však nejen změněné podmínky, ale i způsob zpracování žádosti. Je převážně v digitální podobě a pouze malá část žádosti bude předkládána písemnou formou.

Jedním z nových kritérií je také schválení městským zastupitelstvem. Dotační titul je vypsaný pouze na šest týdnů a to ještě v době prázdnin. „Myslím si, že se s tímto problémem budou potýkat i v jiných městech, kde budou o tuto dotaci žádat,“ řekl vedoucí odboru investic Městského úřadu Kutná Hora Jiří Janál. Městské zastupitelstvo totiž  běžně v době prázdnin nezasedá a termín není vůbec lehké dohodnout. „Lidé různě odjíždí na dovolené,“ dodal. Jiří Janál si neumí představit, že by některý ze zastupitelů vyjádřil nesouhlas proti podání žádosti o dotaci. „Podle mě se jedná o formalitu. Na druhou stranu, po zkušenostech z kutnohorského zastupitelstva si nejsem jistý ničím,“ dodal Janál. I starosta Kutné Hory Martin Starý doufá, že to dnes odpoledne dobře dopadne. „Myslím si, že by měli všichni kopat za naše město. Nyní je obrovská šance peníze získat,“ řekl Martin Starý.

Času není opravdu nazbyt, jelikož žádost musí být podána do úterý 15. srpna. Díky této dotaci by ale mohli Kutnohořané v budoucnu získat na druhou etapu výstavby až dvacet milionů korun.

Aktuální situaci okomentoval i zastupitel Jakub Obraz. „Nejsem si jistý, zda bude mimořádné zasedání zastupitelstva bez komentáře. Koalice si je ale podle mě celkem jistá,“ konstatoval Jakub Obraz. Podle něj není ale ani dost možné, aby něco proti tomuto návrhu namítala opozice. „Bylo by hloupé to nepřijmout,“ dodal.

Mimořádného zastupitelstva se zúčastní i radní Zdeněk Hadrovský. „Jak budu hlasovat, si nechám pro sebe. Jsem tělem i duší sportovec, sport podporuji a chci, aby zde byla sportovní hala vystavěna,“ řekl Zdeněk Hadrovský. Podle radního Jiřího Kukly je dobré to, že je možnost získat finanční prostředky odjinud, než ze zdrojů vlastních. „Mělo by to být v zájmu nás všech,“ řekl Jiří Kukla.Václav Veselý z kutnohorského zastupitelstva schválení dotace podpoří. „Sportovní halu na Klimešce je potřeba dostavět. Nevím ale, jak to dopadne,“ řekl Václav Veselý. I jemu se zdá neobvyklé se scházet v průběhu prázdnin. „Věřím, že starosta všechny kontaktoval a budeme usnášeníschopní,“ poznamenal.

Mimořádného zastupitelstva se nemůže zúčastnit zastupitelka Dana Vepřková. „Jsem mimo Českou republiku, a proto na zasedání mimořádného zastupitelstva nebudu. Podle mě je to velmi nestandardní jej takto svolávat uprostřed prázdnin,“ řekla Dana Vepřková. Ta zastává názor, že by se sportovní hala měla dostavět.

„Mám ale určité pochybnosti,“ dodala.

Na kutnohorské zastupitelstvo dorazí i Lenka Nezbedová z Kutné Hory, která situaci od začátku sleduje. „V březnu bylo hrozné, když se na internetu objevily fotografie špatně oplechované střechy. Ta byla na mnoha místech popraskaná,“ řekla Lenka Nezbedová. Ta si myslí, že by neměla vždy výběrové řízení vyhrát firma s nejlevnější cenovou nabídkou. „Vím, že peníze hrají vždy velkou roli. Pokud se ale jedná o takto velké projekty, nemělo by se šetřit. Hlavně aby to nedopadlo jako v České Třebové, kde se sportovní hala po pár dnech po kolaudaci zbortila,“ dodala.

Zda zastupitelé pro podání žádosti ruku zvednou či nikoliv, se všichni dozví již dnes po 17. hodině. Zasedání se koná, jako vždy, v Rytířském sále Vlašského dvora v Kutné Hoře.