Za prací do Prahy? Hodina zpoždění!

Podstatně „naštvanější“ byla Daniela Vojtová, která čekala na kutnohorském autobusovém nádraží na spoj do Prahy. „Dojíždím z Kutné Hory za prací. Už tady čekám asi hodinu. Autobus přijel s půlhodinovým zpožděním už z Prahy. A to mě pak ještě čeká cesta přes celou Prahu. Musela jsem všechny obvolat, že přijedu později,“ postěžovala si.

Po hlavních tazích se jelo dobře

Stav silnic si vyzkoušela osmatřicetiletá Marie Zelená, která dojíždí opačným směrem, z Kolína do Kutné Hory. „Od Kolína to bylo dobré, silnice byly skoro vzorně čisté. Horší to je, když člověk sjede z hlavních silnic. Tam je to o poznání horší,“ zhodnotila.

Třicet statečných začalo už v noci

Silničáři bojovali se sněhem podle svých slov víceméně úspěšně. „Začali jsme pracovat už v noci, takže ráno bylo všechno prohrnuté. A protože pořád padá, tak jezdíme pořád. Uvidíme, jak se to bude zvládat,“ řekl ředitel kutnohorských technických služeb Jan Jäger.

Podle něj měly technické služby „v terénu“ všechny lidi i techniku, určené k odklízení sněhu, tedy zhruba třicet lidí s výbavou. „Musíme přes den zvládat i další věci, jako je svoz odpadu. Jiné je to v noci,“ doplnil Jäger.

Odklízení pokrývky se na území Kutné Hory uskutečňovalo stroji i ručně. „Manuálně se uklízejí přechody či zastávky,“ uzavřel Jäger s tím, že úklid zatím zvládají jen zaměstnanci technických služeb. Nápor sněhu zatím (včera odpoledne) nebyl takový, aby musely nastoupit i jiné pracovní síly.

Zbraslavice: Zvládáme to

Bez zvláštních komplikací pokračovaly prohrnovací práce také na Zbraslavicku, které vzhledem k vyšší nadmořské výšce v minulosti trpělo přívaly sněhu víc než jiné části okresu. „Problémy se neobjevily,“ byla stručná vedoucí zbraslavického střediska zimní údržby společnosti Silnice Čáslav Holding Irena Černá.

O grog se zmrzlí lidé téměř přetahovali

K lidem, kteří si na příchod zimy nemohli stěžovat, patřil také Josef Fejtek, prodavač v rychlém občerstvení na kutnohorském autobusovém nádraží. „Okamžitě bylo znát, že zima je tady. Teplé nápoje šly na odbyt neobvykle rychle,“ pochvaloval si s tím, že největší zájem byl o grog a další pochutiny s obsahem alkoholu. „Od rána jsem vyprázdnil láhev rumu,“ usmál se.

Děti berou sníh jako hraní na písku

První pořádnou zimu si užila Vladimíra Jansová z Kutné Hory s jedenapůlletou dcerkou. „Hrajeme si ve sněhu a odpoledne zkusíme třeba vyjet na sáňkách. Ale dobré je, že zatím je sníh čistý,“ poznamenala.

Autor: Ondřej Dvořák, Jitka Koděrová

Prohlédněte si "kalamitní" fotogalerii z loňské zimy.