Ty hodlá Krajská správa 
a údržba silnic Středočeského kraje investovat do zlepšení stavu komunikací nejen 
v kutnohorském okrese, ale 
v celém kraji.

„Pro nás je to samozřejmě dobrá zpráva, protože průměrně stojí silničáře ve středních Čechách údržba silnic za jednu zimu asi 350 milionů korun. Vloni jsme na sjízdnost silnic vydali dokonce 374 milionů korun. Mírná zima nám tedy šetřila náklady na posypy cest, pluhování a hlavně nepoškodila silnice v takovém rozsahu jako v období silných mrazů," řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

Výtluků je letos díky mírné zimě méně

Díky mírné zimě se letos řidič na silnicích Kutnohorska 
i v kraji setkají s menším počtem výtluků. „Těch nebude tolik. Když je klasická zima, tak do skulin zateče voda, která zmrzne, a potom se vysprávka roztrhne. Opravy před zimou děláme za studena, takže tam hrozí, že se výtluk obnoví," sdělil Jiří Procházka, vedoucí provozního úseku na oblasti Kutná Hora. Tato oblast zahrnuje celkem čtyři regiony: vedle Kutné Hory ještě Kladno, Benešov 
a Mnichovo Hradiště.

Cestmistři stav vozovek pravidelně sledují: silnice II. třídy jsou kontrolovány dvakrát měsíčně, silnice III. třídy jedenkrát měsíčně. „Budeme provádět především celoplošné opravy, kde je potřeba vozovku vyfrézovat," uvedl dále Jiří Pokorný.

Ušetřené peníze se podle jeho slov nevrací, cestmistři dostávají na každou zimu určitý finanční obnos. „Provedeme například úklid po zimě, kdy pročistíme příkopy, kam lidé velmi často odhazují odpadky, nebo také údržbu zeleně, kdy nejen kvůli řidičům, ale i zemědělcům, je potřeba provést ořez větví, zasahujících do profilu silnice," informoval dále vedoucí provozního úseku na oblasti Kutná Hora.
Přesný finanční stav po ukončení jarní sezony bude Jiří Pokorný znát až koncem března, kdy se provádí celkové vyhodnocení. „Prozatím můžu s jistotou říci, že údržba za leden a únor v letošním roce vyšla na dvaadvacet milionů korun. Srovnáme-li to se stejným obdobím v loňském roce, tak je to dvakrát měně," dodal Jiří Pokorný.

Města nepoužila
 ani čtvrtinu zásob

Za údržbu ušetří díky letošnímu zimnímu počasí i jednotlivá města na Kutnohorsku. Ačkoliv zaměstnanci technických služeb, kteří mají údržbu místních komunikací na starosti, se ještě před měsícem obávali možného náhlého úderu zimy, nyní již vědí, že zásoby určené pro letošní zimní sezonu rozhodně již nespotřebují. Ušetří tak sta tisíce korun.

Letošní zásoby hodlá vedení měst využít v příští zimní sezoně, kdy tak technické služby ušetří za nákup zásob soli, štěrku a písku na posyp ulic a chodníků. Jak nedávno uvedl například Jan Jäger, ředitel Technických služeb Kutná Hora, městu se podařilo letos ušetřit na 340 tun materiálu. „Úspora v nákladech tak činí více jak devět set tisíc korun," sdělil Jan Jäger.

Menší náklady na letošní údržbu zaznamenali také zaměstnanci Technických služeb Zruč nad Sázavou. Tam se vypravili do ulic za účelem odklizení sněhu a posypání ledovky pouze devětkrát, ruční posyp byl prováděn patnáctkrát. „Ušetřili jsme asi dvacet procent našich zásob, ty si ponecháme do příštího roku. Nemáme u nás vymezeny zvláštní finance na zimní období, proto ani ušetřené věci nepřepočítáváme na koruny," sdělila vedoucí technických služeb Ludmila Plášilová.

Ušetřily 
i Zbraslavice

Zima se letos vyhnula i jinak těžce zkoušené oblasti, kterou je v rámci Kutnohorska okolí Zbraslavic. Podle zkušeností silničářů je tam situace
 v okrese v zimě vždy nejhorší. Letos zaměstnanci tamního obecního úřadu za zimní údržbu ušetřili zásoby, které podle slov starosty Ondřeje Havlovice dále zužitkují při nejrůznějších stavebních úpravách v rámci roku.

Kraj ušetřil víc jak sto milionů

Podle informací Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje byly letošní výdaje na zimní údržbu silnic o více než polovinu nižší, než tomu bylo v předchozích letech. Za období listopad 2013 až únor 2014 se cena za udržení sjízdnosti komunikací v kraji vyšplhala 
na 129 milionů korun, v loňském roce, kdy se zima protáhla až do jarních měsíců, to bylo 318 milionů korun. Ušetřilo se tedy 129 milionů korun.

Právě tyto finance by měly být využity nejen na opravu povrchů komunikací v kraji, ale i ořezy větví stromů, zasahujících do silnice a jarní úklid komunikací. I tak by však pro docílení ideálního stavu silnic v kraji silničáři potřebovali sumu daleko větší. To dále potvrdil i středočeský hejtman. „Na to, aby kraj udržel svoje silnice v dobrém stavu, by potřeboval daleko více peněz. Částka, kterou máme pro letošní rok ve výši téměř 1,4 miliardy korun, odráží spíše spodní hranici udržitelnosti. Takže ani ta naše letošní úspora po zimě nemůže dorovnat naši finanční potřebu na zajištění všech nezbytných oprav," konstatoval středočeský hejtman Josef Řihák.