„Nejlepším řešením je podle nás široká koalice šesti subjektů. To jsme řekli hned po volbách a názor jsme nezměnili,“ uvedl lídr Pirátů Štěpán Drtina. Ti v kutnohorském zastupitelstvu získali dva mandáty, stejně jako Alternativa pro Vás.

„Řešením povolební situace je velká koalice respektující výsledky voleb. Vítězné tři strany by si měly rozdělit post starosty, místostarostů a částečně křesla v městské radě. Tu by pak doplnily zástupci dalších třech stran,“ uvedl Martin Hlavatý, který post zastupitele obhájil se spolustraníkem Janem Havlovicem.

Zda má mezi třemi stranami, které doplní vítěznou trojku, stanout také STAN a Šance pro Kutnou Horu, ani jeden z budoucích zastupitelů nekonkretizoval. „Aféra s letáky není náš problém. Je to problém STANu a vítěze voleb. My určitě ale nechceme někoho kolektivně trestat,“ doplnil Hlavatý a připomněl, že v předvolební debatě, která se konala v Galerii Středočeského kraje lídři stran slíbili, že po volbách jsou ochotní jednat se všemi politickými subjekty kromě SPD s KSČM.

„Svůj slib by měli dodržet a domluvit se. Výsledek voleb je přání voličů. Nikdo nemůže být vítěz, aby 22 tisíc občanů bylo poražených,“ uzavřel Hlavatý.

Podobně situaci vnímá i další strana se dvěma mandáty, která by podle všeho mohla být součástí širší koalice. Lídr KDU-ČSL Bohuslav Procházka krátce po uveřejnění výsledku voleb řekl, že je vnímá jako naději pro Kutnou Horu. Podle něj by totiž mohla být spolupráce postavená na schopných jedincích se společnou touhou udělat něco pro Kutnou Horu.