„Pokud mluvíme o dnešku, tak k úterku 3. listopadu máme hospitalizovaných 115 pacientů s covidem, z toho 17 v těžkém stavu, a 7 z nich je ventilovaných. To znamená, že jsou v umělém spánku a dýchá za ně dýchací přístroj,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel, jejíž součástí je i Nemocnice Kutná Hora.

Podstatné je podle něj to, že zde v posledních týdnech jednoznačně evidují rostoucí počet nakažených. „Každý týden počet pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, naroste zhruba o padesát procent té předchozí hodnoty. Čili, bude-li tento trend trvat, měli bychom mít ke konci tohoto týdne o 60 pacientů více. V posledních dnech ovšem pozorujeme změnu trendu ve smyslu oplošťování křivky nakažených v populaci, což je jistě dobrá zpráva. To se jistě projeví i na počtech pacientů vyžadujících hospitalizaci, ale ne dříve než za 10 – 14 dní,“ doplnil Chudomel.

V současné době je v Oblastní nemocnici Kolín, tedy včetně Nemocnice Kutná Hora, vyčleněno zhruba 200 lůžek pro covidové pacienty. V Kolíně je to 157 lůžek, zbytek v Kutné Hoře. Z pohledu vyčerpání lůžkových kapacit by se kritickou měla stát přibližně polovina listopadu.

„Problém může nastat, pokud bude třeba hospitalizovat více jak 200 pacientů s covidem. Pak budeme mít zřejmě plno. V takovém případě nastupuje institut centrálního krizového manažera a redistribuce pacientů mimo region - tak, jako jsme toho nyní svědky např. ve Zlínském kraji. Vycházíme z toho, že současně nebudou přeplněna všechna zařízení v regionu. K tomu, domnívám se, nedojde,“ vysvětlil Petr Chudomel.

Náročné časy zažívají obě nemocnice také z personálního hlediska. V kolínské nemocnici je aktuálně 96 zaměstnanců nemocných nebo v karanténě. V Nemocnici Kutná Hora je situace o něco lepší. „Personálně je situace v tuto chvíli celkem dobrá, máme čtyři covid pozitivní zaměstnance. Vše se ale rychle mění, i co se týče hospitalizovaných pacientů, hlavně s ohledem na to, že vypomáháme nemocnici v Kolíně a Léčebně dlouhodobě nemocných ve Vojtkově,“ řekl ředitel kutnohorské nemocnice Petr Geřábek. Podle něj je přímo v Kutné Hoře nyní ještě 12 volných lůžek pro pacienty s covidem, obsazeno jich je 38. "Počet lůžek i personálu nyní stále osciluje kolem stejných čísel," uzavřel Geřábek.