V polovině února nejprve ve funkci ředitele vystřídal Zdeňka Heřmánka Petr Geřábek, od začátku tohoto týdne má oddělení chirurgie také nového primáře. Stal se jím Michal Hamtil. Další změny budou následovat, v současné době probíhá výběrové řízení na pozici primáře interního oddělení a léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).

Podle Viktory by v nemocnici měly být zachovány i dříve avizovány počty lůžek na chirurgii a interně, vše prý ale závisí na stále probíhajících jednáních se zdravotními pojišťovnami, se kterými smlouvy ještě podepsány nebyly.

„Současně jsme byli Petrem Geřábkem ujištěni, že stávající omezení provozu akutní chirurgické ambulance je dočasné a skončit by mělo 1. května,“ uvedl Josef Viktora.

Ten zároveň zdůraznil, že žádný pacient s vážným zraněním nebo zraněním ohrožujícím život nebude ani v tomto přechodném období v kutnohorské nemocnici odmítnut. „Nemůže se stát, že by pacient s vážným zraněním nebyl ošetřen. V takovém případě v nemocnici funguje stálá dvaceti čtyř hodinová služba,“ řekl Viktora.

V ostatních případech je ale běžná chirurgická ambulance po přechodnou dobu odkláněná do Oblastní nemocnice Kolín, v Kutné Hoře je omezená na dobu od 7 do 15 hodin.

Slibované investice

Krajští radní už zároveň schválili investici do kutnohorské nemocnice ve výši 9 milionů korun, jejich krok ještě musí posvětit krajští zastupitelé na svém zasedání v pondělí 29. dubna. „Předpokládáme, že investici schválí," doplnil starosta s tím, že by peníze měly být ve nemocnici využity ještě v letošním roce. Investovány by měly být do sociálních zařízení.

Situace v kutnohorské nemocnici se vyhrotila v polovině prosince loňského roku, kdy ředitel Oblastní nemocnice Petr Chudomel informoval prostřednictvím médií o tom, že se začátkem nového roku bude v Kutné Hoře zrušen akutní chirurgický provoz a změny se dotknou i chirurgické ambulance. Tlumit vášně pak na prosincové jednání městských zastupitelů přijel rajský radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnosti Robert Bezděk a následně vznikla pracovní skupina.