„Po ukončení našich žní jsme vypomáhali například podnikům v Pertolticích, Zbizubech či Potěhách,“ podotkl hlavní agronom společnosti Miroslav Pospíšil.
Chleba zemědělcům ještě ztvrdl
Výsledky žní však zemědělci hodnotí poměrně rozpačitě. Ačkoliv úroda byla v kontextu posledních let spíše lepší, velké tržby rolníci očekávat nemohou. „Téměř úměrně tomu, jak vzrostl výnos, klesly ceny obilí,“ vysvětlil Pospíšil. „Situaci příliš nepomohly prognózy Českého statistického úřadu. Od té doby, co zveřejnil odhady, které hovořily o dobré sklizni, totiž začaly ceny klesat,“ dodal ředitel akciové společnosti Agro Podlesí Červené Janovice Antonín Šárovec.
Ačkoliv tak například v ZOS Kačina sklidily průměrně 66 metrických centů obilí z hektaru oproti loňským šedesáti, vydělají kvůli poklesu cen stejně nebo méně než vloni. „Navíc se zvyšují náklady, nahoru šla cena osiva i hnojiv,“ doplnil Pospíšil.
Výnosy na výše položených pozemcích v okrese jsou kvůli podnebí v průměru zhruba o pět metrických centů na hektar nižší. Celkově však čísla za náš okres přibližně odpovídají těm celostátním.
Evropští kupci snad kalkulují s cenami
Příčina poklesu cen není zatím přesně známa. Například ředitel Agra Podlesí se však domnívá, že rozhodující v tomto byla lobby evropských, především německých nákupců obilí. Podle Šárovce se zde projevil pokles stavu skotu, který předznamenal, že se sklizené obilí nezkrmí.