Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola v Hraběšíně za války přijala tři židovské děti

Hraběšín - Vyučování v Hraběšíně probíhalo do roku 1843 pouze soukromě. Děti tehdy vyučoval v domě číslo popisné 24, později v domě číslo 14, učitel Karel Čejka. K učení však nedocházelo pravidelně a on s dětmi pouze čas od času procvičoval čtení, psaní a počítání.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Bývalá škola v HraběšíněFoto: Archiv obce

Od roku 1843 fungovala v Hraběšíně již škola, která měla i svou knihovnu a tělocvičnu. V roce 1881 se počet žáků pohyboval kolem 110. Škola však byla stále pouze jednotřídní. Hlavním důvodem byl nedostatek učitelů, kteří byli ochotni v Hraběšíně pravidelně vyučovat. Věci se změnily o čtyři roky později, kdy dorazila do školy inspekce. Ta podotkla, že současný stav budovy, kam se chodí vyučovat děti, není zcela vyhovující. I přesto, že místní chtěli novou školu postavit, neměli na to dostatek peněz. Ve škole se tak musela alespoň provizorně opravit podlaha, schody a pořídit se nářadí do zdejší tělocvičny.

Místní se ale snažili dál a již o rok později se podařilo získat peníze na stavbu nové školy, která by stála hned vedle té staré u silnice.

Nová budova

S nově otevřenou školou se místní dočkali i otevření druhé třídy. Ve škole začala učit industriální učitelka Barbora Vlková, kterou měli rádi rodiče i děti. Škola celkově vzkvétala a kolem roku 1890 sem docházelo 130 žáků.

Přes zimu však nastávaly horší časy. Škola neměla dostatek uhlí na každodenní vytápění školy. Proto měly děti někdy i delší prázdniny. Navíc začal kolísat i počet žáků. Protože se lidé stěhovali do města za prací, tak například v roce 1892 nastoupilo výuku v Hraběšíně 131 žáků a na konci roku jich bylo pouze 112. I tak se počet dětí až do roku 1915 stále pohyboval kolem stovky.

Židovské děti

Během první světové války ale žáků značně ubylo. Na každodenní vyučování jich docházelo kolem 80. K zajímavému momentu došlo v roce 1917. Tehdy byly do školy přijaté tři děti, které byly polskými židovskými vystěhovalci. Do školy docházely pravidelně, ale v knihách nebyly oficiálně vedené.

Škola přežila těžkou první polovinu 20. století. Ustála hospodářskou krizi i druhou světovou válku. Po ní už byl průměrný počet hraběšínských žáků kolem dvaceti. I tak se škola udržela až do šedesátých let. Poslední školní rok byl zahájen v roce 1963, poté byla škola definitivně uzavřena.

Budova nechátrá

Život v budově ale neutichl nadobro. Roku 1975 zde zřídili Místní národní výbor. Prostory tříd byly přebudovány na společenský sál a výčep, byla opravena knihovna a fasáda na celé budově. V roce 1990 se v budově usídlil obecní úřad. Po roce 2000 se pak bývalá škola dočkala dvou etap oprav. „V první etapě byly opraveny obě místnosti se zřízením kuchyňky pro úřad a opraveny prostory místní knihovny s rozšířením o samostatnou místnost pro internet. Ve druhé etapě byl opraven bývalý byt, kde byla zbudována jedna obytná místnost, kuchyňka s jídelnou a místnost se sociálním zařízením," řekl starosta Hraběšína Jiří Malý.

Autor: Diana Kovandová

10.6.2016
SDÍLEJ:
Dvě auta bourala na "nové" silnici.
2

Dvě auta bourala na "nové" silnici

Čáslavské hradby byly tématem přednášky.
37

Čáslavské hradby byly tématem přednášky

Z Kutnohorska chce do sněmovny 42 lidí

Kutnohorsko – Do parlamentních voleb vstupuje letos ve Středočeském kraji celkem dvacet šest stran. O křeslo se bude ve středních Čechách ucházet celkem 855 kandidátů a mezi nimi nechybí ani lidé z Kutnohorska.

Vernisáž fotoklubu se konala ve Zruči

Zruč n. Sázavou /FOTOGALERIE/ - V úterý 17. října byla ve Výstavní síni zručského zámku vernisáž fotovýstavy členů fotoklubu za účasti autorů fotografií.

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Kutná Hora – Děti z Mateřské školy 17. listopadu si naplno užívají podzimní období. Za sebou mají i dvě tradiční akce, které v mateřince k době kolem Halloweenu patří. Pobavily se ve strašidelných kostýmech v rámci projektového dne "Ať žijí duchové“. Spolu s rodiči se pak sešly i v podzimních dílničkách při vyrábění různých dekorací z dýní.

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Drobovice - K dopravní nehodě motocyklu značky Kawasaki Z 750 došlo v pondělí 16. října kolem půl sedmé večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení