VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola v Sulovicích přežila obě války, učil zde i známý spisovatel

Sulovice - V roce 1823 byla zřízena obecná škola jednotřídní v Horce, kam byly přiškoleny i Sulovice. Tuto školu, která byla vzdálená 4,2 kilometrů, navštěvovaly sulovické děti až do 16. dubna roku 1915. Tehdejší učitel Adolf Wiesner, který učil v Horce a později i v Sulovicích, zaznamenal útrapy sulovských dětí zvláště v zimě. „Děti přicházely unavené, často umoklé, s botami promáčenými. Ve škole byly často až do 4 hodin odpoledne s kouskem chleba. Do školy chodily nepravidelně, čímž jejich prospěch i kázeň velmi trpěly," píše se v kronice.

27.11.2015
SDÍLEJ:

Škola v SulovicíchFoto: archiv obce Sulovice

9. ledna roku 1909 byla na schůzi obecního výboru v Sulovicích předložena žádost na zřízení školy. O rok později se žádost anulovala a podala se nová na samostatnou jednotřídní školu. Místo vybíralo ze dvou návrhů a nakonec vyhrála parcela č.113/4 vlevo od silnice vedoucí do Horušic.

Základní kameny této stavby byly položeny 25. srpna roku 1913, do zimy tohoto roku byly vystavěny zdi a celá budova byla dokončena. Kolaudace proběhla 20. července 1914. Opravily se menší závady a scházející věci se doplnily.

Stavba byla úplně dokončena v následujícím roce 1. dubna a 15. dubna se uskutečnilo slavnostní otevření školy. Řídícím učitelem se stal Václav Wangler, který byl v tomto postavení i v Horce, pod jejíž zprávu sulovická škola patřila. Na slavnost byli pozvání místní občané, místní školní rada v Horce i okolní učitelské sbory. Datum otevření dělá ze sulovické školy unikát. Kvůli zuřící první světové válce bylo otevíráno jen málo škol.

Počet dětí na začátku i konci školního roku byl 60. První školní rok škola zakončila 15. července slavností. V dalším školním roce nastaly změny, které se týkaly učitelů. Počet žáků zůstal přibližně stejný a jejich konečný počet byl 66. Tohoto roku byly vysázeny i první stromy u školy. Zdravotní stav dětí byl v pořádku a většina z nich řádně docházela na výuku pravidelně.

Škola v Sulovicích

V letech 1916 a 1917 se v učitelských řadách stupňovala zoufalost kvůli aktuální situaci v zemi. I v dalších letech škola zažila mnoho věcí. Proběhla například inspekce. Do školy dorazil inspektor Josef Klika. Také byla vykonána sbírka ve prospěch sirotků po padlých vojáků.

O děti škola nouzi neměla. Po první světové válce se jejich počet přehoupl přes 70. Přišla však jiná pohroma. Tou byla epidemie španělské chřipky. Podlehl jí učitel katolického náboženství František Vomočil a škola musela být kvůli této situaci 14 dní uzavřena.

Ve školním roce 1919/1920 odešel dosavadní třídní učitel Emil Caha. Místo něho začal vyučovat zastupující učitel Světislav Jarkovský. Další rok jej vystřídal Karel Kavka a ve školním roce 1930/1931 zde vyučoval pozdější spisovatel Bohumil Říha.

Ve školním roce 1934/1935 proběhly ve škole nejrůznější opravy a oblíbenou činností místních dětí bylo čtení. Žáci četli časopisy, mezi které patřil oblíbený Radost a Mladý svět. Zajímavou informací z roku 1935 je, že 19 žáků přečetlo celkem 410 knih.

Na začátku školního roku 1939 docházelo do školy pouze 16 žáků. Mezi učitele, kteří ve škole vyučovali, patřili Dezortová-Jandíková, Klepetková a farář z Chvaletic Jaroslav Štulc. Následovalo těžké období druhé světové války počet žáků byl stále jen velice nízký. Roku 1945 jich nastoupilo pouze 15. Řídící učitel Jan Merunka odešel do vojenské služby a zastupoval ho Emil Minařík ze Žehušic.

O rok později se malý počet dětí projevil naplno. Škola byla dočasně uzavřena. Naštěstí ale jen na dva měsíce. O rok později ale její provoz skončil nadobro. Nebyl totiž už skoro nikdo, kdo by se v ní učil.

V pozdějších letech se v budově nacházely kanceláře MNV, JZD a byl zde také byt, což dokládají pamětníci. V roce 1991 místní občané svépomocí upravili přízemí budovy tak, aby zde mohl být provozován hostinec. Ten je s krátkými přestávkami otevřen do dnes. Patro budovy je využíváno pro menší sportovní a společenské akce a slouží jako volební místnost. V roce 2008 dostala budova novou fasádu.

Loni v létě 5. července proběhlo za podpory obecního úřadu ve Svatém Mikuláši setkání rodáků a přátel Sulovic při příležitosti 100 let budovy bývalé školy. Při tomto setkání proběhlo i odhalení pamětní desky v prostorách budovy a zasazení památné lípy. Setkání se zúčastnili i příbuzní nejznámějšího sulovického učitele, Bohumila Říhy.

Autor: Diana Kovandová

27.11.2015
SDÍLEJ:
Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení