Na první policejní hlídku, respektive dvě hlídky, narazíme hned za křižovatkou na Skalce pod Kaňkem, kde se dělí kutnohorský a kolínský okres. Ve směru na Kolín stojí hlídka kolínských policistů, v opačném směru pak hlídka kutnohorských policistů. Nás staví hlídka ve směru na Kolín. Svoji roli v tom bezesporu hraje fakt, že máme pražskou poznávací značku.

A kontrola je to zevrubná, policisté kromě obvyklých dokladů jako je řidičský průkaz, zelená karta a technický průkaz, požadují také ono potvrzení od zaměstnavatele, novinářský průkaz i vysvětlení, za jakým účelem cestujeme. Pak nám ještě dají dýchnout.

S novináři prý mluvit nesmí, z hovoru ale vyplývá, že pokud někdo u sebe nemá čestné prohlášení zdůvodňující opuštění okresu, poskytnou mu ho přímo na místě. Zároveň ale nevyloučili, že pokud někdo dostatečně nevysvětlí, proč „svůj“ okres opouští, otočí ho jednoduše zpátky.

Jen co skončí kontrola auta Deníku, policejní hlídka doslova skočí do auta a vyráží za „podezřelým“ autem plným mladých lidí. Ani jeden z nich neměl nasazený respirátor, což je povinnost i pro cestování v autě, pokud nejde o členy jedné domácnosti. U odbočky na Starý Kolín auto dohonili a začali se zevrubnou kontrolou.

Na policisty pak narážíme také na silnici č. 125, která přetíná kutnohorský a kolínský okres kousek za Suchdolem. Hlídka stála na zastávce a osobní auta zastavovala namátkově, řada jich projela bez zastavení.

Před hlavním vlakovým nádražím, odkud se lze vydat ve směru na Prahu či Havlíčkův Brod, je naopak klid, nestojí zde hlídka ani státních policistů, ani městských. Cestující čekající na spoj však mají do jednoho nasazený respirátor. Stejné je to i v ulicích Kutné Hory. Bez roušky či respirátoru nepotkáme nikoho. Od pondělí 1. března je totiž znovu povinné v zastavěných částí obce mít nasazenou alespoň chirurgickou roušku či respirátor.

V rámci celého Středočeského kraje je na 200 stanovištích více než 200 policistů. Od úterý 3. března jim pak bude pomáhat 400 vojáků a dvě desítky celníků. „Lidé vesměs nařízení chápou, spolupracují a mají u sebe příslušné dokumenty,“ shrnula pondělní poznatky policistů v kraji Vlasta Suchánková z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.