Odrůdě velmi raných brambor se v poslední době intenzivně věnovali šlechtitelé Vesy Velhartice, společnosti, která má své odborné pracoviště také v České Bělé na Havlíčkobrodsku. „Moniku vyšlechtil Viktor Kopačka,“ podotkl Bohdan Jůda z českobělské šlechtitelské stanice.

Odrůdu šlechtil celých dvanáct let

Celý proces šlechtění trval dvanáct let. V loňském roce byla Monika zaregistrována a letos získala hlavní cenu na 35. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Stejně jako před osmi lety Magda. To byla také odrůda, kterou uvedli na trh šlechtitelé Vesy. Je velmi oblíbená nejen pro svou chuť, ale zejména pro své vlastnosti. Nerozváří se a lahůdkáři z ní mohli i v létě připravovat bramborový salát.

Také oceněná Monika svými vlastnostmi zaujala odbornou veřejnost. A to nejen v České republice, ale také v cizině. „Zájem o ni jde napříč celou Evropou. Dvě obchodní společnosti dokonce chtějí otevřít v zahraničí svá zastoupení pro jižní evropské země a sever Afriky, kam hodlají Moniku dodávat,“ dodal Jůda.

Monika vznikla křížením keřkovské Krasy a německé odrůdy Velox. Je určená pro velmi rané sklizně.

Žlutá dužnina, jemná slupka

V raně-bramborářských oblastech dosahuje vysokých výnosů vzhledných dlouze oválných hlíz s mělkými očky, žlutou dužninou a jemnou slupkou. Patří mezi varný typ B. Prošla řadou testů, při nichž byla porovnávána se špičkovými odrůdami pěstovanými v Evropě. Celý zkušební proces završila státní odrůdová zkouška.

„Odborníci hodnotí především výnos, chuť, zdravotní stav, odolnost vůči virovým a skládkovým chorobám, mechanickému poškození, strupovitosti a podobně,“ vysvětlil Jůda a dodal, že hodnotících kritérií je minimálně třicet. Velcí pěstitelé i zahrádkáři si ale na Moniku budou muset ještě nějaký čas počkat.

„V těchto dnech Moniku na stanicích ve Velharticích a České Bělé množíme do takzvaných superelit a elit. Volně k prodeji bude sadba Moniky v průběhu jednoho, maximálně dvou let,“ uzavřel šlechtitel Bohdan Jůda.

Vhodné podmínky pro pěstování raných brambor jsou na Kutnohorsku zejména v okolí Svatého Mikuláše, kde tamní pole obhospodařuje Zemědělská obchodní společnost Kačina. „Zkoušíme každým rokem tak deset různých odrůd a samozřejmě také o Moniku se budeme zajímat, až bude dostupná na trhu“ poznamenal ředitel podniku Jaroslav Havránek.