„Se svým přítelem mám krásný vztah. Jsme spolu devět let a zatím nám to klape,“ směje se Ludmila Březinová. Ta má se svým přítelem dvě nádherné děti. Šestiletý syn Michal chodí do první třídy a malá Andrejka půjde v září do školky. Děti ani nevnímají to, že otec má jiné příjmení než matka. Vidí to, že se mají rádi. „Nezáleží přece, aby se lidi vzali, záleží, aby se měli rádi a vydrželi spolu zlé i dobré,“ myslí si Březinová. Možná se poučila z dob dřívějších, kdy byla vdaná a rozvedla, podobně jako její současný přítel, který má rozvod za sebou.


V dnešní době převážně mladí spolu žijí bez oddacího listu. „S přítelkyní žiji už osm let a jsme stále spolu. Možná kdybychom měli svatbu, tak bychom se rozvedli, ale takhle nás to opravdu k rozvodu nenutí,“ uvedl s úsměvem Pavel Vojáček z Čáslavi.
Třiadvacetiletá Jiřina Bláhová z Kutné Hory žije se svým přítelem Martinem již čtyři roky. „Zatím nám to spolu vyhovuje takto a rozcházet se svým přítelem zatím nehodlám,“ uvedla Bláhová. Ta plánuje na příští rok miminko a tak je otázkou zda s vdá či ne. Podle Bláhové je ideální věk na vdávání ve věku dvacet pět let.


Dříve bylo nemyslitelné, aby se k sobě mladí lidé před svatbou nastěhovali. Sňatkem oznamovali svému okolí, že jsou definitivně dospělí a také, že jsou definitivně zadaní, což bylo důležité hlavně pro ženy. Vdaná paní měla vyšší společenský status a to jí otevíralo nové možnosti. Když se nějaká žena nevdala, obvykle to znamenalo, že ji nikdo nechce. Staré bezdětné panny pak měly pověst podívínek a okolí se na ně dívalo s opovržlivým soucitem.
Počet těch, kteří zůstávají svobodní, se zvýšil, ale zatím se nedá hovořit o rozpadu rodiny a krizi tradičních hodnot. Začínat společné soužití okolo třiceti let věku má však dost podstatný háček. Lidé, kteří žili tak dlouho „single“, si zvykli na určitý životní styl a nejsou schopni ho měnit a přizpůsobovat se někomu jinému. Ve dvaceti nebo pětadvaceti není velký problém domluvit si pravidla soužití a pak je dodržovat. S postupujícím věkem ale klesá schopnost se přizpůsobovat a měnit ustálené zvyky, které nám vyhovují.

ANKETA: JAKÉ VÝHODY VIDÍTE V MANŽELSTVÍ?

Lenka Fišerová, kuchařka, 20 let, Dolní Bučice

Pro manželství jsem, pokud se mají ty dva rádi. Výhody ani nevýhody mě nenapadají.

Věra Horynová, doma s dětmi, 35 let, Kutná Hora


Jsem zastánce manželství. Výhodou je určitě, že jsou dvě pracovní síly a že jsou na problémy dva.

Erik Němec, podnikatel, 35 let, Kutná Hora

Žádné výhody v manželství nespatřuji. Snoubenci by se měli vzít až budou mít rozdělený majetek.