VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud trestal za čachry s dotacemi na domov důchodců

Praha, Uhlířské Janovice– Pravomocnou tečku za rozvleklou kauzou mnohamilionových čachrů se státní dotací na výstavbu pečovatelského domu v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku udělal ve středu Vrchní soudu v Praze.

21.9.2011
SDÍLEJ:

Společnost neomítnutým zdem Domova dělají jen pracovníci ostrahyFoto: DENÍK/ Jan Šmok

Předsedkyně odvolacího senátu Hana Navrátilová uznala vinnými šéfa firmy, která získala zakázku, i zástupce investora. Oběma soud udělil tresty – proti dřívějšku však výrazně mírnější. Jednatel stavební firmy Roman Krajíček si má odsedět 5,5 roku ve věznici s dozorem (trest mu byl snížen z původně vyměřených 8 let), někdejší ředitel Domova důchodců v Ratajích nad Sázavou Bedřich Sixta, na něhož pozice zástupce investora doslova spadla, vyvázl s podmínkou. Jeho trest v trvání 2,5 roku soud podmíněně odložil na dvouletou zkušební dobu (původně dostal 5 roků natvrdo). V případě Krajíčka ovšem výše trestu ještě nemusí být definitivní – stojí totiž ještě před Obvodním soudem pro Prahu 4 a Krajským soudem v Českých Budějovicích.

Stát proplatil i to, co se neudělalo

Předmětem soudního jednání byl šokující osud nedostavěného domova, na jehož vybudování stát vyčlenil 100 milionů korun. Za tyto peníze se však podařilo pořídit pouze hrubou stavbu, pak se práce nadlouho zastavily (na toto riziko ovšem Sixta s poukazem na změny v zadání stavby a její přemístění na nevyhovující podloží upozorňoval ještě před zahájením prací, avšak ministerstvo práce a sociálních věcí reagovalo pouze upozorněním, že rozpočet nelze překročit). A zloději pak odnesli vše, co se dalo využít nebo prodat do sběrny. Soud se zabýval kouzlením s penězi. Ukázalo se totiž, že mezi červencem roku 2000 a červencem 2001 Krajíček fakturoval práce, které provedeny nebyly (případně byly udělány jen zčásti nebo nikoli ve fakturovaném rozsahu) – a protože Sixta podpisem potvrdil, že je vše v pořádku, peníze byly firmě vyplaceny.

Škodu soud propočítal na desítky milionů

Šlo přitom o věci, jež bily do očí na první pohled. I laik třeba pozná, jestli je osazen výtah, nebo na staveništi zůstává prázdná šachta… Nemůže obstát ani námitka, že se mohlo jednat o zálohové placení – u staveb financovaných z dotace lze proplácet výhradně již provedené a převzaté práce. A že se nejednalo o maličkosti, dokládá výše způsobené škody. Tu soud propočítal nejméně na 38,3 milionu korun.

Kdo byl viník a kdo měl prospěch?
Při rozhodování o trestu soud vycházel z toho, že hlavním strůjcem podvodných transakcí byl dnes 44letý Roman Krajíček. Naopak Bedřich Sixta (68) se neobohatil – a podle mínění soudu ani řadu věcí nemohl ovlivnit, jelikož do dění osobně a velmi aktivně zasahoval přednosta tehdejšího okresního úřadu. „Převzal ale díl odpovědnosti tím, že podepisoval nepravdivé údaje,“ zdůraznila soudkyně Hana Navrátilová. Připomněla také velmi špatný zdravotní stav staršího z obžalovaných. Jiný trest než podmínka by podle slov předsedkyně senátu pro něj „byl likvidační“. Soud při svém rozhodování vzal v úvahu i dlouhou dobu, která uplynula od spáchání trestné činnosti – a rovněž bral v potaz nedbalou správu investic ze strany ministerstva včetně prakticky chybějící kontrolní činnosti.

Obžalovaní se jednání soudu neúčastnili, nechali se zastupovat pouze svými advokáty. Obhájce jednatele stavební firmy Jiří Herzceg je nicméně i bez porady s klientem přesvědčen, že kauza nekončí – a je rozhodnut podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. „Jestliže znalci ze stavební fakulty ČVUT odhadli hodnotu stavby na 100 milionů korun a vyplaceno bylo necelých sto milionů, tak bez ohledu na nesrovnalosti v účetnictví, kde jsou některé faktury špatně a jiné naopak chybějí, z toho vyplývá, že škoda nevznikla – a tudíž nebyl spáchán trestný čin,“ argumentuje. Připomíná také květnový verdikt Okresního soudu v Kutné Hoře, podle něhož se stavební firma domohla – zatím nepravomocně – doplacení 6,9 milionu korun za tři stále ještě neuhrazené faktury. S těmihle námitkami už se ale soud vypořádával – a podle jeho mínění nic nemění na faktu, že trestný čin spáchán byl.

Autor: Milan Holakovský

Místo události:
21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Cantica odehrála adventní koncert v kostelíku sv. Bonifáce v Lochách.

KRÁTCE: Cantica odehraje adventní koncert u Matky Boží

Policisté vyjížděli hned ke třem dopravním nehodám

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek 14. listopadu řídila kolem sedmé hodiny ráno řidička vozidla značky Škoda Felicia po silnici číslo 338 ve směru od obce Žaky do obce Čáslav.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Ratajská alej má druhé místo v kraji v soutěži Alej roku 2017

Rataje nad Sázavou - Zámecká alej Rataje je druhou nejhezčí alejí ve Středočeském kraji v rámci soutěže Alej roku 2017. Vítězství v kraji brala alej mezi obcemi Skupice a Huslík, pro kterou hlasovalo 166 příznivců.

Čáslavská základna se nechala inspirovat projektem Ježíškova vnoučata

Čáslav - Příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav se pravidelně zabývají dobročinnými účely. Již od roku 1997 podporuje základna Dětský domov Sázava (dříve Dětský domov Rataje), výtěžky z finančních sbírek věnuje také například Středisku Diakonie Čáslav, Městské nemocnici Čáslav nebo čáslavským základním školám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT