Vrchní část kamene tvoří mosazná destička se základními údaji o člověku, jehož památku má připomínat. Mosaz podléhá znečištění, které způsobuje ztmavnutí, takže kámen přestává plnit svou úlohu. Cílem akce je jednak připomenout veřejnosti smysl, za kterým jsou v Kutné Hoře Stolpersteine umístěny, ale také dát veřejnosti návod k tomu, jak mohou přispět k jejich údržbě a zachování ve stavu, kdy budou důstojnou připomínkou osob, na jejichž památku byly instalovány. Do akce se může zapojit kdokoliv, v den čištění bude v květinářství Loukales na Václavské náměstí 255 otevřeno rovněž výdejní okénko, kde budou k zapůjčení sady k čištění a také mapky s umístěním Stolpersteine.

Pokládání kamenů Stolpersteine v Uhlířských Janovicích.
Na Václavském náměstí v Uhlířských Janovicích leží zmizelé kameny

Žlebské pohádky je nová kniha Drahoše Baránka
Žlebské pohádky je název nové knihy z dílny literárního a filmařského talentu Josefa Drahoše Baránka ze Žlebů. Nejedná se o pověsti, ale o smyšlené příběhy, které se odehrávají ve Žlebech a okolí. Některé jsou inspirovány pravdivým základem. A jakou měl autor motivaci k sepsání pohádek, na kterých dále spolupracovali Milan Vinčálek, Lenka Šantrochová a Andrea Vojtíšková? „Už dlouho mám touhu natočit pohádku, která by mohla soutěžit na amatérských filmových festivalech. Bohužel, kvůli omezením to zatím není možné. Když jsem byl v karanténě, využil jsem ji k vymýšlení námětů. A jak se blížily Vánoce, dolehlo na mě jejich kouzlo a nápad zatím udělat knihu,“ vysvětlil Drahoš Baránek důvody sepsání pohádek.

Fotokvíz: Poznáte obec na Kutnohorsku?
FOTOKVÍZ: Poznáte obec na Kutnohorsku?

Technik registru vozidel dočasně neúřaduje
Z důvodu karantény technici registru vozidel na Městském úřadě v Kutné Hoře dočasně neúřadují. Odbor dopravy není schopen tuto specifickou činnost zabezpečit jinými pracovníky. V případě nutnosti mohou lidé využít služeb okolních městských úřadů, například v Čáslavi či Kolíně.