Větší propagaci památek regionu, by přivítali soukromí majitelé památkově chráněných objektů na Kutnohorsku.

„Jde nám teď hlavně o to, aby se celý region konečně probudil,“ zahořekoval Oldřich Škrabálek, majitel zámku Filipov u Čáslavi. „V regionu je řada zajímavých, ale hlavně historicky cenných objektů, které jsou v pozadí zájmu radnic i obyvatel,“ poukázal Oldřich Škrabálek na problematiku nedostatečné propagace méně známých památek v regionu, například celé obce Filipov.

Jde jim hlavně o odbornou pomoc

To, že jsou majitelé památkově chráněných objektů v současnosti nuceni čelit problémům jiného charakteru než v minulosti, potvrdila také organizátorka setkání majitelů památek, které se uskutečnilo v Ratajích nad Sázavou. „Snad nikdo si již nestěžuje na památkáře. Komunikace mezi oběma stranami se výrazně zlepšila a vyjasnila,“ zmínila Eva Jančíková dříve výbušné téma, které podle ní dnes odsunuly do pozadí úvahy o co nejvhodnějším využití zachráněných památek.

Její slova potvrdil z vlastní zkušenosti také Oldřich Škrabálek: „O co nám jde především, je odborná pomoc, ne peníze. V tom se radnice i kraje často mýlily a mýlí. Sami neustále sbíráme vědomosti a rádi bychom se o ně při záchraně památek podělili.“ Podle Oldřicha Škrabálka, jde totiž zejména o to, aby nebyly některé objekty a komplexy budov poškozeny neuváženými změnami, které by mohly nevratně poškodit charakter místa, kde se památka nachází.
Za problém číslo jedna, však většina majitelů památek nadále označuje permanentí nedostatek finančních prostředků. Jedním dechem však dodávají, že šance vybrat si a získat grant či dotaci, je dnes již mnohem snazší než v minulosti
.