Soudní stání, ke kterému nakonec většinou u komplikovanějších sporů nakonec stejně dojde a jejich povaha je majetkového charakteru, zase mohou trvat třeba i několik let. Spor zůstává nevyřešen a napětí mezi obyvateli se stupňuje. Ještě ke konci tohoto roku by však do legislativního procesu měl vstoupit návrh ministerstva spravedlnosti, který by řešení a zejména vyjednání těchto sousedských konfliktů výrazně usnadnil.

Konflikt, který v současnosti nemá řešení

Jedním z modelových příkladů takových sporů je sousedská pře, o které jsme již dvakrát na stránkách Deníku informovali. Několik let se táhnoucí konflikt mezi manželi Horákovými a jejich sousedkou Ivanou Michkovou se přenesl až na půdu obce. Bedřich Horák dokonce obviňuje starostu ze lži. „Starosta nám lže. Obec se spojila s našimi sousedy a společně nás šikanují,“ rozčílil se Bedřich Horák. Postoj starosty obce Vinaře je však pravým opakem slov jednoho z nespokojených sousedů. „Bedřich Horák mi píše zmatečné dopisy, dokonce mi i vyhrožuje. Nabyl jsem dojmu, že když si umíní, že má v něčem pravdu, nikdo ho nepřesvědčí o opaku. My jsme s ním jednali vždy korektně, ale on si to vykládá jinak,“ zní osobní vyjádření místostarosty Vinař Zdeňka Vraného. V této situaci jsou pokusy o vyjednání smíru takřka nemožné.

Většina starostů do sporů nezasahuje

Starostové většiny jiných obcí se však snaží do sousedských sporů raději vůbec nezasahovat. „Co se sousedských hádek týče je to u nás špatné jako všude jinde. Nejčastěji se spory vedou o příliš hlasitou hudbu, štěkání psů, nebo přepouštění žump,“ uvedl starosta Suchdola Jaroslav Prokš. Podle slov předsedy přestupkové komise ve Zruči nad Sázavou Jiřího Klatovského město do sporů vůbec nezasahuje, pakliže se nedostanou před samotnou komisi. „Do sporů zásadně nevstupujeme, snažíme se však poskytnout z občanskoprávního hlediska odbornou pomoc,“ doplnil předseda přestupkové komise ve Zruči nad Sázavou Jiří Klatovský.

Ačkoliv vstupovat do sporů oslovení starostové zásadně nechtějí, jedním dechem přiznávají, že se lidem v takové situaci snaží být alespoň trochu nápomocni. „Osobně se třeba snažíme situaci uklidnit, víc udělat nemůžeme,“ dodal k problému starosta Zruče nad Sázavou Martin Hujer. „Většina právníků nám radí, abychom se do řešení sporů jednoduše vůbec nepouštěli a rovnou dotyčné odkazovali na občansko právní soudy,“ uvedl starosta obce Suchdol. „Přesto mi to nedá a jdu třeba dotyčnému domluvit. Ve většině případů se ale nedohodneme,“ dodal Jaroslav Prokš.

S koncem roku by mohlo přijít řešení

Jisté řešení, mimo zdlouhavé občanské soudní pře, však existuje. Přičemž je možné, že by mohlo být uvedeno v realitu již v příštím, či následujícím roce. „V roli vyjednavače bude vystupovat takzvaný mediátor, registrovaný ministerstvem spravedlnosti, což bude odborník vyškolený na řešení občanskoprávních sporů,“ zní podle tiskové mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzany Kuncové současný ministerský návrh.

„Občané se budou moci na tohoto mediátora obracet, neboť on se bude snažit spor co nejrychleji urovnat, a to tím nejméně násilným způsobem, který bude vyhovovat oběma stranám,“ dodala Kuncová.

Do vlády ovšem návrh, který je stále v legislativním procesu, vstoupí až v prosinci.

Více se o sousedském sporu ve Vinařích dočtete ZDE.