Jan-Matěj Rak se narodil 28. května 1977 ve Finsku. Vystudoval fotografii na FAMU a učitelství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Jeho otcem je významný český kytarista a hudební pedagog Štěpán Rak. V hudbě se zaměřuje na interpretaci židovských písní (skupina Chesed, duo Marion s Monikou Žákovou), hraje skladby Jaroslava Ježka a melodie ze starých filmů, které si upravuje pro kytaru a vystupuje také sám jako písničkář se svými písničkami. Doprovázel také písničkářku Martinu Trchovou. Ta dokonce nazpívala jeho píseň Malá samba o srdci na své album Čerstvě natřeno.

Jan-Matěj Rak také působil ve skupině Natalika zaměřené na worldmusic. V roce 2007 vydal album Ježkovy Vwoči, které obsahuje 14 skladeb Jaroslava Ježka v instrumentální podobě zahrané na kytaru a výjimečně na další nástroje. Album se svými vlastními písničkami vydal až v roce 2011, již před tím ale některé vyšly na různých samplerech. V současnosti vystupuje také s písničkářem Frantou Vlčkem.
Nyní se tento nevšední muzikant chystá vystoupit v Nových Dvorech a čtenáři Kutnohorského deníku mohou být u toho Stačí zodpovědět soutěžní otázku a mít štěstí. Otázka zní: „Otcem Jana- Matěje Raka je kytarista Štěpán Rak. S kým vystupuje Štěpán Rak ve dvojici?" Svou odpověď pošlete formou SMS na telefonní číslo 724 917 663. Nezapomeňte napsat jméno a příjmení. Dvě vstupenky na koncert vyhrává třetí správná odpověď