V minulosti v soutěži uspěl kupříkladu městys Kácov, který se soutěže zúčastnil čtyřikrát. V roce 2015 získal cenu za spolupráci s místními podnikateli, o rok později pak modrou stuhu za společenský život. Zda se však přihlásí letos, není jasné. Podle informací z úřadu se o tom zatím nijak nehovořilo.

Soutěž má již pětadvacetiletou tradici a každoročně se do ní přihlásí velký počet obcí. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové tak má soutěž smysl. „Prostřednictvím účasti mohou obce prezentovat svůj rozvoj, udržování tradic, péči o historický fond obce a mnohé další,“ upozornila.

Účast v soutěži tak může být podle ní jistou formou obecní inventury, ale také forma poděkování občanům, zástupcům spolků a organizací, kteří mnohdy nezištně pomáhají vytvářet nejen místo pro bydlení, ale hlavně pro život. „Třešinkou na dortu v rámci účasti může být i finanční odměna. I pro letošní oceněné obce má Ministerstvo pro místní rozvoj připraveno bezmála 32 milionů korun,“ dodala ministryně.

Soutěž je organizována ve dvou kolech – krajském a celostátním. V rámci krajských kol se uděluje Zlatá stuha pro vítěze kola, dále Modrá stuha za společenský život, Bílá stuha za činnost mládeže, Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí a Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

Do celostátního kola postupuje za každý kraj vždy maximálně jedna obec, tedy ta, která v krajském kole získá Zlatou stuhu.