„Okamžitě zkontaktoval na telefonním čísle 158 policii, která na místo povolala pyrotechnika," uvedla tisková mluvčí kutnohorské policie Vendulka Marečková.

Přivolaný pyrotechnik z expozitury Brno zjistil, že se jedná o dva kusy dělostřeleckých min ráže 88 milimetrů bez výbušných elementů. „Je to zřejmě nejčastější druh munice, kterou lidé na našem území nachází," vysvětlil pyrotechnik Jaroslav Kuda. „Jedná se o sovětskou munici z druhé světové války, které bylo vyrobeno hodně, a tak je i dnes lidé nachází v polích, v lesích i ve studních," doplnil pyrotechnik, který osobně miny z Lovčic odvezl k likvidaci.

Není to letos poprvé, co policejní pyrotechnici zasahovali u Lovčic. Naposledy tam byli na konci března, kdy silničáři při čištění příkopů u místní vozovky objevili v trávě pohozenou protitankovou střelu. Celá oblast byla  tehdy uzavřena. Situace se ale ukázala být planým poplachem. Pyrotechnik střelu prozkoumal a zhodnotil ji jako imitaci dělostřelecké munice ráže 115 milimetrů. Dokonce ji tehdy nazval „hodně dobrou atrapou". Jeho další postup byl ale stejný. Přestože byla „protitanková střela" pouhou napodobeninou, pyrotechnik ji tehdy zajistil a odvezl k zneškodnění.