Většinovým akcionářem „fotbalu“ by se totiž měla v nejbližších dnech stát společnost Silnice Čáslav Holding, ve které je Alois Holík generálním ředitelem. Silnice dosud vlastnily čtyřiadvacet procent cenných papírů Sparty.

Podle vyjádření Tomáše Zacha ze společnosti Ledvické uhlí byla kupní smlouva na padesátiprocentní balík akcií mezi Ledvickým uhlím a Silnicemi Čáslav podepsána právě dnes. "Devátého prosince podepsala Ledvické uhlí a.s. smlouvu, kterou prodala svých 50 procent akcií Silnicím Čáslav," uvedl Tomáš Zach.

O den dříve získalo Ledvické uhlí akcie od bývalého akcionáře Sparty, kutnohorské ČKD.

K předání cenných papírů a dokončení dvoudenní transakce by mělo dojít v nejbližších dnech a po zaplacení.

Zásadně by se tak mohla změnit nepřehledná situace ve společnosti provozující kutnohorský fotbalový klub. V akciovce totiž zůstanou pouze dva velcí podílníci Silnice Čáslav se sedmdesáti čtyřmi procenty akcií a Město Kutná Hora s pětadvaceti procenty. Zbývající jedno procento by mělo držet občanské sdružení Sparta Respo Kutná Hora.

Jaké bude mít změna důsledky pro kutnohorskou kopanou, je zatím nejisté. Vedení města se totiž již dříve vyjádřilo v tom smyslu, že chce sportovní klub provozovat samo, mimo akciovou společnost.

Záměrem budoucího majoritního akcionáře je prý stabilizace poměry ve společnosti. Nicméně struktura akciovky podle důvěryhodného zdroje vůbec nemusí být definitivní. Ve hře je také významné posílení podílu města.

Větší jasno do situace vnese až další valná hormada akcionářů Sparty, která se uskuteční 22. prosince a Silnice Čáslav a.s. by na ní měla vystupovat v roli majoritního akcionáře. V první řadě by však měly být dovoleny orgány po dlouhou dobu takřka nefunkční společnosti.