Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Speciální školství v Kutné Hoře slaví 100 let, přežilo krizi i velké války

Kutná Hora - Dnešní Základní škola a Praktická škola v Kutné Hoře má za sebou velice dlouhou historii. Její příběh se začal psát už před sto lety. Tento speciální díl seriálu Příběhy starých škol jej připomene od jejích krušných začátků v době první světové války až po dnešek.

30.9.2016
SDÍLEJ:

Děti, které školu navštěvovaly v květnu 1937, nastupují na pracovní činnosti. Třicátá léta byla pro speciální školství v Kutné Hoře poměrně šťastné. Pak ale přišla válkaFoto: Archiv školy

V roce 1909 se konal v Praze První český sjezd pro péči o slabomyslné děti, kterého se zúčastnil i Josef Vepřek. Téma na něj natolik zapůsobilo, že o sedm let později v Kutné Hoře, přestože tehdejší vedení města nebylo této myšlence zcela nakloněno, otevřel pomocnou školu a sám v ní pak dlouhá léta působil jako učitel i správce.

Škola byla umístěna v jedné učebně mateřské školy v Hloušecké ulici. Její vůbec první školní rok začal ještě za první světové války, 9. října roku 1916. Začátky rozhodně nebyly lehké. Ve škole nebyl dostatek učebních pomůcek a chyběla jí tradice. Mnoho lidí se tak na ni dívalo skrz prsty. Nesnadný byl i její provoz. Děti trpěly hlady a v zimě byla škola vytápěna na pouhých osm stupňů. Nebylo tedy divu, že už ve školním roce 1919/1920 čekalo školu první stěhování. Byla přemístěna do prostor městského sirotčince v Poděbradově ulici. Děti zde měly k dispozici učebnu a malou dílnu. Díky tomu začala škola vzkvétat. Od ledna 1923 byla škola přestěhována do budovy Staré reálky v Husově ulici. V roce 1926 se dokonce její žáci poprvé prezentovali svými pracemi v Praze.

Inspekce

V dubnu roku 1930 pak škola zazářila při školní inspekci. Podle záznamů ve školní kronice pobyl inspektor Josef Štěpánek ve třídě dohromady tři hodiny a neskrýval své nadšení.

Už o rok později ale na provoz školy dopadla hospodářská krize. Její rozpočet byl snížen o 28 procent. Přesto zůstala zachována a dál se rozvíjela. V roce 1933 se její žáci zúčastnili otevření Tylova divadla, v roce 1936 se pak pomocná škola předvedla i na Výstavě pomocného školství.

Druhá světová válka

Dobré roky by jistě dál pokračovaly, kdyby nekončila třicátá léta a nenastalo období druhé světové války. V roce 1939 odešel Josef Vepřek na penzi a novým řídícím učitelem se stal Kutnohorák Alois Jelínek. O rok později nastoupilo do školy 23 dětí a školní rada v Kutné Hoře tak požádala o otevření druhé třídy, což se také stalo. V následujícím roce už ale personál školy pocítil válku naplno. Učitelé se museli podrobit všeobecné zkoušce z německého jazyka a následně podepsat prohlášení oddanosti k Třetí říši. Krušný byl i rok 1944. Jak se blížil konec války, režim byl stále tužší. Ve škole se navíc netopilo, a tak nakonec byla výuka ochromena.

Děti se scházely jen jednou týdně, kdy jim byly dávány úkoly domů. Tak to zůstalo až do května roku 1945. I toto těžké období ale škola ustála a v dalších desetiletích se rozrostla a střídala sídla. V roce 1948 byla škola přejmenována na školu zvláštní. Narůstal počet tříd a zvláštní škola neměla samostatnou budovu. Třídy byly různě rozmísťovány v budově bývalého učitelského ústavu, dále v budově Komenského školy, později i v hostinci „U Štichů" a v budově lidové školy umění v Poděbradově ulici. Samostatnou budovu zvláštní škola získala až od září 1984 v ulici Na Náměti na čísle popisném 416. V současné době se nachází v sousedství v čísle 417 a výuka probíhá ve 12 kmenových i odborných učebnách.

Výročí

Speciální školství v Kutné Hoře má letos sté výročí založení a mělo by oslavovat. Dobrá nálada ale není zcela na místě. Čeká ho totiž zřejmě postupný zánik. Do roku 2020 by měla být dokončena myšlenka společného vzdělávání, jejímž cílem je vzdělávání všech dětí v základní škole a tím potřeba tohoto typu školy přirozenou cestou zanikne.

Autor: Diana Kovandová

30.9.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Kolín /FOTOGALERIE/ - Několik hasičských jednotek nejen z Kolína, množství sanitek, jednotky státní i městské policie, třískot rozbitého skla a vyprošťování zraněných okny vlaku a následné rozmísťování dle závažnosti zranění, v jednom případě dokonce exitus. Tak to vypadalo ve středu odpoledne na kolínském nákladovém nádraží, kde zmíněné složky záchranného integrovaného systému asistovaly u vlakového neštěstí. 

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku ve středu od 18 hodin odpovídal online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

Zruč nad Sázavou - Základní škola ve Zruči nad Sázavou zahájila ve spolupráci s organizací Život 90 pro seniory pokračovací kurz práce na počítači. Přihlásilo se deset zájemců. 

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení