Přesto se projekt hned na začátku dostal do úzkých a vedení města muselo řešit zapeklitou situaci. Do sporu se totiž dostalo s autorem projektu, architektem Jiřím Krejčíkem, který požadoval zaplatit za autorská práva a to i přesto, že vedení města za projekt na vybudování nové městské knihovny už předtím řádně zaplatilo dva miliony korun.

Jenže pokud se město chtělo pustit do realizace nové knihovny podle Krejčíkova projektu, nemělo v podstatě jinou možnost, než se s architektem finančně vyrovnat. Ten měl totiž projekt společně s jeho spoluautorem Michalem Krejčíkem chráněn autorskými právy a podle zákona i stanoviska komory architektů má na finanční vyrovnání skutečně právo v případě, že bude nyní s projektem pracovat někdo jiný.

Vedení města s touto variantou ale původně vůbec nepočítalo a žilo v domnění, že v práci na knihovně bude pokračovat sám Krejčík. „Odmítl to s tím, že mám moc práce,“ vysvětlil starosta Kutné Hory Josef Viktora. Vedení města proto za převod autorských práv architektovi nabídlo 416 tisíc korun, Krejčík ale požadoval milion: dvě stě tisíc za interiér a osm set  tisíc za stavební práce.

Vyjednávání ale nakonec přinesla výsledek a konečná suma, kterou město za licenční poplatek zaplatí, je šest set tisíc korun.

„Smlouva už je podepsaná, nechtěli jsme žádné průtahy nebo soudní spory. Blokovalo se nám vypsání výběrové řízení na prováděcí dokumentaci a rozpočet a tímhle se nám to celé blokovalo,“ vysvětlil Josef Viktora, proč nakonec radní na svém červencovém zasedání schválili navýšení licenčního poplatku o 184 tisíc.

Mělo to ale podmínku: vedení města totiž mělo vypracovaný projekt k dispozici pouze ve formátu pdf, se kterým ale nešlo pracovat. „Podmínkou bylo, aby projekt převedl do verze, se kterou pracovat půjde,“ doplnil Viktora.

Sám architekt se ke sporu příliš vyjadřovat nechtěl. „Je to moje soukromá záležitost, došlo k dohodě. Je běžné, že požadavky dvou stran jsou odlišné a předmětem vyjednávání,“ uvedl Jiří Krejčík.

Podle Viktory teď v budování knihovny už nic nestojí v cestě. „Jakmile bude hotová prováděcí dokumentace a rozpočet, hned bude vypsáno výběrové řízení na generálního dodavatele stavby,“ popsal plánovaný harmonogram Viktora.

Ředitelka Městské knihovny Gabriela Jarkulišová celou věc jako spor nevnímá. „Možná se licitovalo o ceně, ale nešlo spor v pravém slova smyslu, i když to tak možná zvenčí vypadá. Pan architekt na finanční vyrovnání měl podle zákona právo,“ uvedla Gabriela Jarkulišová. Podle ní totiž není dopředu jasné, kdo vyhraje výběrové řízení. „Musíme mu ale dát do rukou projekt a říci: podle něj se bude pracovat. Je proto logické, že na něj musíme mít licenci, tak, aby bylo vše právně,“ doplnila Jarkulišová.

Celková rekonstrukce má vyjít na 147 milionů korun, vedení města se na ni podařilo získat dotaci ve výši 124 milionů korun.