Starosta Jaromír Strnad nejdříve připomněl, že svolání mimořádného zastupitelstva vyprovokovala Lenka Bochníčková svým otevřeným dopisem, kde jej nařkla z lhaní. „Byl jsem první, kdo na městské radě po odvysílání reportáže o kalech toto téma otevřel. Řekl jsem, že musíme udělat vše pro to, aby se kaly na čáslavskou skládku nedostaly. Slíbil jsem to občanům a dělal pro to maximum. A tvrdím, že kaly se do Čáslavi nevozí,“ uvedl Strnad.

Tato slova rozpoutala tříhodinovou debatu o tom, co vlastně je a není kal. Jaroslav Šťastný za společnost CZ BIJO, která se mimo jiné zabývala rozbory materiálu z ostravských lagun, uvedl, že látky obsažené v dovážených odpadech nepřesahují hranici stanovenou předpisy. „Naše firma udělala osm kontrolních rozborů materiálu, které se z laguny odváží. Hodnotili jsme také, zda je skládka v Čáslavi schopna tento materiál přijmout. V sedmi případech to možné je. Jedná se o hlinku, což se pozná podle obsahu křemíku, který se jinde v lagunách nevyskytuje,“ řekl.

Zastupitel Filip Jerie zareagoval, že nikdo nepochybuje o obsahu křemíku v hlinkách. Obavy prý pramení z něčeho jiného.

Vychází prý z toho, že hlinka sloužila jako filtr, v němž se látky usadily. A jako největší problém Jerie vidí to, že firma AVE neseznámila občany ani zastupitele se svým záměrem, s problematikou lagun, a proto vznikla tato vyhrocená situace. „Vy jste sem přijeli až tehdy, když je situace tady pro nás Čáslaváky neúnosná, a myslím, že důvěra vůči vám je velmi podlomená,“ podotkl Filip Jerie.

Zastupitelka Michaela Mandáková poznamenala, že informace, které dostala, nebyli pro laika ideální. „Byly nám podány nepřesné informace, kterým asi ne každý může rozumět,“ zhodnotila.

Slova se ujala i Lenka Bochníčková. „Dva roky nám lžete, že se sem kaly vozit nebudou. A teď se ukázalo, že se sem vozí, proto vás žádám, abyste odstoupil, pane starosto,“ řekla a svá slova doplnila transparentem s nápisem „Sliby se mají plnit!!“.

Proti jejímu výstupu se ale vzápětí ohradil Roman Mužík z AVE „Musím se osobně zastat pana starosty, jelikož jsem mu před dvěma lety slíbil, že kaly do Čáslavi nepojedou. Pokud někdo tvrdí, že bělicí hlinka je kal, beru to jako politickou manipulaci,“ reagoval ostře.

Zastupitel Vlastislav Málek posléze naznačil, že debata se nemusí dobrat žádného kloudného konce. „Myslím, že se nedohodneme, kdo tu slovíčkaří, protože každý to dělá tak, aby si to vyložil způsobem, kterému věří,“ zkonstatoval.

Nakonec občané odcházeli z debaty zklamaní, protože doufali, že setkání přinese konkrétní výsledek v podobě zastavení dovážení diskutovaného materiálu k Čáslavi. To se ale nestalo. Město nemá vliv na provoz skládky soukromou společností.

Jistý výsledek ale jednání přineslo. Zastupitelé nejdříve odhlasovali, že společnost AVE CZ ztratila důvěru ohledně včasného informování občanů ohledně navážení hlinek. Rovněž pak firmu vyzvali, aby vytvořila web, který bude pravidelně aktualizován a zveřejní všechny dokumenty týkající se skládky. Na skládce navíc budou zajištěny dny otevřených dveří pro veřejnost, budou vždy v červnu a říjnu. Zároveň budou na skládku umístěny kamery. Město také projedná možnost snížení poplatků za svoz odpadu pro občany Čáslavi a vznikne i systém varování občanů v případě havárie.

| Video: Youtube