Expozice v Sankturinovském domě se tak musela přejmenovat na Alchymistickou dílnu Kutná Hora. Věc ale bude mít zřejmě soudní dohru, řekl ČTK nový provozovatel Zdeněk Třískala ze společnosti Giganti.

„Panu Poberovi se podařil husarský kousek, že si nechal v roce 2004 zaevidovat ochrannou známku slovního spojení Muzeum alchymie, což bylo tenkrát možné jen proto, že proti tomu nikdo neprotestoval, ale jinak je to obecné slovní spojení,“ uvedl Třískala.

Muzeum, založené v 90. letech, poté zavřené a nově otevřené koncem letošního srpna, muselo nechat zničit asi dvacet tisíc reklamních letáků a také natištěné vstupenky. Zdeněk Třískala uvedl, že připravuje návrh na zrušení ochranné známky. V případě, že mu bude vyhověno, se už ale ke starému názvu Muzeum alchymie vracet nechce. Podle něj jde spíše o princip.

To je stejné, jako kdyby si někdo nechal zaregistrovat spojení chleba s máslem,“ míní. „Až připraví ten návrh, tak předpokládám, že budou komunikovat s naším právním zástupcem,“ reagovala Poberova spolupracovnice Vladimíra Trojánková z dosud existujícího občanského sdružení Muzeum alchymie.
Třískala zároveň zvažuje soudní žalobu, protože Pober podle něj k Muzeu alchymie stále provozuje webové stránky, přestože s novou expozicí už nemá nic společného. Trojánková ale uvedla, že webové stránky jsou v rekonstrukci a informace, které obsahují, se vážou k době minulé. Podle ní je možné ještě dohledat nějaké zastaralé informace na turistických portálech, ale ty sdružení neprovozuje.

O obnovenou expozici je zájem

Američan s českými předky Pober muzeum založil v druhé polovině 90. let. Po otevření byl o expozici značný zájem, do Kutné Hory mířily výpravy z USA a různé alchymistické společnosti. Řadu exponátů do sbírky zapůjčilo Muzeum českého venkova Kačina, které si je však později odvezlo zpátky do svých depozitářů. Prostory ve sklepení byly totiž poměrně vlhké a exponáty údajně neměly patřičnou údržbu.

Kvůli provozním problémům radnice s Poberem ukončila nájemní smlouvu a hledala nového nájemce. Tím se nakonec stala společnost Giganti, která má podobné muzeum v Českém Krumlově a přichystala výstavu modelů pravěkých zvířat na pražském Výstavišti. Do vytvoření expozice s voskovými figurínami a dalšími exponáty investovala zhruba šest set tisíc korun.

Podle Třískaly je o obnovenou expozici zájem. „Za posledních deset srpnových dní přišlo asi šest set lidí, v září je to už samozřejmě slabší, protože lidé nemají čas jezdit na výlety, ale stále je ten zájem poměrně velký,“ uvedl.

Zaměření muzea má své opodstatnění. V Kutné Hoře působilo několik osobností české alchymie, mimo jiné básník a alchymista Hynek Minsterberský (1452 až 1492), který byl čtvrtým synem krále Jiřího z Poděbrad. Proslul jako autor výpravné básně Májový sen a také jako překladatel Boccacciova Dekameronu. Kromě něj se ve městě touto středověkou vědou zabývali Daniel Stolcius, Jaroš Griemüller z Třebska a Lazar Ercker.