Někdo má při narození opravdové štěstí a narodí se zdráv. Jiné děti musí čelit problémům, které je ovlivní na celý život.
Takový je i příběh sedmnáctiměsíční Lucinky z Hlušovic u Olomouce. Zatímco Adélka, její sestra dvojče, přišla na svět naprosto zdravá, u Lucinky se ihned po narození mohl personál olomoucké fakultní nemocnice přetrhnout.
„Čtyřicet minut ji resuscitovali, a protože nebyla na dětském oddělení volná kapacita chladicích jednotek, museli ji převést do Ostravy," začala vyprávět Jana Petráková, která žije šest let v Hlušovicích se svým přítelem a otcem děvčátek Pavlem Švecem.
Zhruba dvacet dní musela strávit Lucinka právě v Ostravě, kde také podstoupila operaci mozku. Potíže mělo miminko také s plícemi a ledvinami, které má nenávratně poškozené. Další léčba je velice finančně náročná a rodina se snaží získávat finanční prostředky všude, kde je to možné.
Víček je potřeba celý kamion
„Vždyť odšroubovat uzávěr od použité PET lahve je to nejmenší, co můžeme pro nešťastné rodiče a jejich dcerku udělat. Vím, že nasbírat potřebné množství je dlouhodobá záležitost. Po rozhovoru s rodiči Lucinky se první svoz plánuje až na konec letošního roku," informuje ve svém dopise veřejnosti Soňa Kicnerová, žena, jež stojí za zorganizováním sbírky v Církvici.
Na výzvu zareagovalo kladně i vedení města, které ji vyvěsilo na své webové stránky, a tím i podpořilo. Víček je potřeba nasbírat dvacet osm tun, což přibližně odpovídá plně naloženému kamionu.
„Paní Kicnerová a celá její rodina je přesvědčena o tom, že i v naší obci je spousta lidí, kterým není lhostejné dění kolem sebe," píše na webových stránkách obce Zdeňka Šemíková.
Do projektu se již zapojilo několik obyvatel i institucí z obce.
Sběrná místa jsou v základní škole, mateřské škole, obecním úřadě a obchodu v Jakubu.