Zóny by měly vzniknout v Chebu, Veselí nad Moravou, Veselí nad Lužnicí a v Moravských Budějovicích. Počítá s tím materiál, který v pondělí projedná vláda. Celkové náklady by dosáhly 1,3 miliardy korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 991 milionů korun.

Státem připravené průmyslové zóny jsou společně se systémem investičních pobídek možností, jak do České republiky přilákat strategické investice, jež významně podmiňují hospodářský rozvoj a zaměstnanost," uvádí v materiálu ministerstvo průmyslu a obchodu.

Uvažovaná lokalita pro průmyslovou zónu Cheb II je východně od města v katastrálních územích Dolní Dvory a Dřenice u Chebu. Rozloha je 142 hektarů. Uvažovaná lokalita pro průmyslovou zónu Veselí nad Moravou o celkové rozloze 31 hektarů se rozkládá v okrajové jihovýchodní části města mezi komunikacemi v ulici Kollárova a Blatnická.

Nová průmyslová zóna Veselí nad Lužnicí o celkové rozloze zhruba 132 hektarů by mohla vzniknout jihozápadně od města za budoucí dálnicí D3. Uvažovaná lokalita pro zónu Moravské Budějovice je v západní části obce a má rozlohu 35 hektarů.

Z užšího výběru osmi lokalit vyhledávací studie vypadly kromě Kutné Hory také Rokycany, Hladké Životice a Sokolov – Staré Sedlo.

Stát od roku 1998 podpořil stavbu 104 průmyslových zón a související infrastruktury či zvýhodněný převod pozemků ze Státního pozemkového úřadu v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón. Audit v zónách, které stát podpořil, ukázal obsazenost investory z 82 procent.