Předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO TESLA Pardubice Tomáš Formánek Deníku ve čtvrtek 23. listopadu řekl, že skupina lidí vyrazí na demonstraci do Prahy, kde se se zúčastní protestů. Jestliže se v řadě firem chystají také stávky s vyjádřením nesouhlasu přímo na pracovištích, ve Foxconnu se s tím nepočítá. Jak v Kutné Hoře, tak v druhém závodu v Pardubicích. Formánkova slova Deníku potvrdila i komunikační konzultantka Skupiny Foxconn Markéta Horká. „Zapojovat se nebudeme; určitě nemáme v plánu se stávky účastnit,“ konstatovala.

Zaměstnavatele nechceme poškozovat

Proč se nepočítá s aktivním zapojením do stávky, vysvětluje předseda odborové organizace odkazem na více důvodů. K těm nejpádnějším patří fakt, že v dělnických profesích je ve Foxconnu zaměstnána zhruba polovina pracovníků ze zahraničí. „Většinou neplánují setrvat v naší zemi natrvalo, a tak je tolik jako lidi v jiných firmách nezajímá, v kolika letech se u nás chodí do důchodu,“ připomněl Formánek. Jako druhý zásadní důvod vyzdvihl, že se jedná o protest proti vládě; nikoli proti zaměstnavateli. „My zaměstnavatele nechceme poškozovat,“ řekl s odkazem na fakt, že právě v nynějším období ke konci roku má firma hodně zakázek. „A uplynulý rok nebyl kapacitně naplněn tak jako v minulých letech,“ doplnil.

Podobné důvody vedly k rozhodnutí nezapojit se do stávky i v jiných firmách, kde se však počítá třeba s odznáčky nebo jinými viditelnými znameními podpory protestu. V provozech Foxconnu s výrobou elektroniky nedojde ani na to. Důvodem je podle Formánkových slov ESD režim, kdy se používá předepsané oblečení, které negeneruje elektrostatické výboje, doplněné i obuví s ověřenými elektrickými vlastnostmi. Je zakázáno mít na pracovišti cokoli navíc; to by jako zásadní porušení pravidel vnímal jak zaměstnavatel, tak zákazník. „Nesmíme tam vzít ani papír,“ konstatoval Formánek.

„Stávku ale podporujeme,“ zdůraznil. A z jeho slov plyne, že nezůstane jen u myšlenek. „Někteří naši zaměstnanci pojedou na demonstraci do Prahy, abychom se zapojili alespoň tímto způsobem,“ řekl Deníku předseda odborářů. Tuto aktivitu svých pracovníků společnost komentovat nebude, sdělil v pátek Deníku mediální konzultant pracující pro společnost Foxconn Boris Kudláček. Zaměstnanci, kteří se zúčastní demonstrace – a že tam pojedou, potvrzuje za odborovou organizaci i Martina Spilková – tak učiní v době svého volna. „Společnost se k aktivitám zaměstnanců ve volném čase nevyjadřuje,“ konstatoval Kudláček.