Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středisko Na Sioně pracuje s využitím behaviorálních technik

Kutná Hora – Středisko Na Sioně poskytuje od roku 2004 ranou péči, která provází rodiny dětí se specifickými potřebami od narození do 7 let. Působí po celém Středočeském kraji. Služba je zdarma a provádí se převážně v domácím prostředí.

4.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

„Stále přibývá rodin, které potřebují poradit, jak pracovat s problémovým chováním dětí s autismem. Proto pracovnice absolvovaly řadu kurzů, stáží a školení, zaměřených na práci s touto cílovou skupinou, například v Centru terapie autismu v Praze (CTA) a Institutu aplikované behaviorální analýzy (IAA) v norském Stavangeru,“ uvedla Daniela Sršňová ze střediska Na Sioně. Poradci rané péče nabízejí rodinám podporu, poradenství a pomoc ve všech oblastech vývoje a výchovy dítěte.

Koncem roku 2015 začalo Středisko Na Sioně (SNS) pracovat s využitím behaviorálních technik. „Jedná se o systém, vycházející z principů učení a chování, který využívá metody redukující nevhodné chování a nahrazuje je vhodným. Většina dětí dělá velké pokroky za relativně krátkou dobu, což rodiče a jejich okolí povzbuzuje a motivuje k další práci,“ dodala Daniela Sršňová.

Účinnost tohoto přístupu je vidět na příkladech z praxe Střediska Na Sioně:

Chlapec s atypickým autismem, který zpočátku vůbec nemluvil, nevydržel u žádné činnosti, venku utíkal a neuměl respektovat pokyny, začal již po několika lekcích imitovat hlásky, slabiky a krátká slova. Dnes po dvou letech práce odpovídá na otázky (jak se jmenuješ, kam pojedeme), umí o něco požádat, pozdravit, mluví ve větách, rozumí otázce a skloňuje. Přestal si také zakrývat uši při zpěvu, zvládne pohled do zrcadla, méně křičí a umí si hrát.

Holčička s mentálním postižením, která zpočátku vydržela v klidu pouze několik sekund, po dvou měsících terapie 10 hodin v týdnu dokázala sedět bez křiku u stolečku 15 minut.
Nejnáročnější byla práce s chlapcem s dětským autismem, u kterého byly pokroky znatelné až po velmi dlouhé době. Nechtěl se vůbec podřídit pokynům a jeho protesty trvaly až několik hodin. V současné době chlapec splní jednoduché pokyny a jeho případné protesty jsou mnohem kratší. Naučil se sdílet pozornost s ostatními a zlepšil se jeho oční kontakt.
Velkou inspirací a podporou pro další práci jsou opakované supervize norských kolegů v Kutné Hoře a stáže pracovnic střediska v norském Stavangeru.

Daniela Sršňová

Autor: Diana Kovandová

4.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRÁTCE: Pošta ve Zbraslavicích dočasně omezí svůj provoz

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Kolín /FOTOGALERIE/ - Několik hasičských jednotek nejen z Kolína, množství sanitek, jednotky státní i městské policie, třískot rozbitého skla a vyprošťování zraněných okny vlaku a následné rozmísťování dle závažnosti zranění, v jednom případě dokonce exitus. Tak to vypadalo ve středu odpoledne na kolínském nákladovém nádraží, kde zmíněné složky záchranného integrovaného systému asistovaly u vlakového neštěstí. 

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku ve středu od 18 hodin odpovídal online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

Zruč nad Sázavou - Základní škola ve Zruči nad Sázavou zahájila ve spolupráci s organizací Život 90 pro seniory pokračovací kurz práce na počítači. Přihlásilo se deset zájemců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení