Podle ředitele Střední zemědělské školy Čáslav Jaromíra Horníčka se škola snaží držet moderních zemědělských trendů, které se dle jeho slov rychle vyvíjí. Více prozradil v rozhovoru pro Kutnohorský deník.

Soutěž hledá mladé zemědělce Proč se vaše škola rozhodla podpořit soutěž Deníku Mladý zemědělec
My jsme už loni byli vybraní jako pilotní škola, takže u nás proběhl ten nultý ročník. Úkol je jasný. Přilákat děti, tedy žáky základní škol k zemědělství a samozřejmě i k nám na naši školu. Chceme zvýšit zájem populace o zemědělství a ukázat, že obor je dnes úplně jinde a každých deset let se neuvěřitelně posouvá, progres je obrovský. Když se dnes podíváte na pole, jaké tam jezdí stroje, tak to je obrovský posun.

O jaký obor je u vás v současnosti největší zájem a o jaký naopak nejmenší? 
Řekl bych, že v současné době je zájem veliký o všechny obory. Ale pokud bych to měl seřadit, tak máme celkem 363 přihlášených a největší zájem je rozhodně o veterinářství. Potom je učební obor zemědělec-farmář. Absolutně největší zájem by byl o agropodnikání, ale my jsme ještě rozdělili na podobory chovatelství a zemědělský provoz, kde jde o nové technologie.

Co považujete za nejatraktivnější aspekty studia zemědělství na vaší škole? 
Škola je v krásném prostředí, je tady dva a půl hektaru parku. Další dva hektary přibyly spolu s novým statkem, takže je to velmi rozsáhlé, ale také klidné. Snažíme se tu mít přátelskou atmosféru, internát je v areálu školy, což je také důležité. Také máme kvalifikované kantory s přístupem ke studentům. Zároveň máme zainvestováno, máme novou fasádu se zateplením, natažené optické kabely a neustále modernizujeme počítače a stroje.

Jaké praktické dovednosti a znalosti mohou studenti získat během studia na vaší škole? Jaká je praxe v terénu a spolupráce se zemědělskými podniky? 
Vše odpovídá daným oborům, u každého je to trochu jiné. Nejvíce praxe je na učebním oboru farmáře, protože mají týden teorie a týden praxe. Dostanou se ke zvířatům, strojům, dělají si řidičské průkazy na traktory, náklaďáky a osobní automobily nebo třeba svářecký průkaz. I v jiných oborech je samozřejmě možné si tyto průkazy udělat. Mají to zdarma. Spolupráci s firmami máme v okolí dobrou, připravují pro nás například různá školení. Jinak máme závod Potěhy, spolupracujeme se soukromým zemědělcem Petrem Miláčkem a také s Kačinou. To jsou smluvní školní závody. A také máme svůj školní statek.

Jaké výhody a příležitosti poskytuje studium na vaší zemědělské škole v porovnání s jinými školami nebo formami vzdělávání v oboru zemědělství? 
Jdeme cestou moderních technologií. U nás se děti naučí, jak pracovat se zvířaty, stroji a potom to přenáší do praxe ve spřátelených podnicích. Ale jinak se tu nechci plácat po ramenou nebo nějak vytahovat, každá ta zemědělská škola v republice je kvalitní a zaměřuje se na něco jiného. Navzájem se doplňujeme a jdeme svým směrem.

Dokumentární film o Střední zemědělské škole Čáslav:

| Video: Youtube

Jaký je postoj zaměstnavatelů k absolventům vaší zemědělské školy? 
Zájem o ně jistě je. Firmy se nás někdy ptají, na absolventy, jestli bychom jim nějakého absolventa s jejich zaměřením nesehnali. Někteří naši studenti míří dál na vysoké školy, ať už na zemědělskou v Praze či jinam.

Jaká je role technologií a moderních metod výuky ve vaší škole? Jak se snažíte držet krok s inovacemi v zemědělském sektoru? 
Technologie se samozřejmě snažíme zapracovat do učebního procesu, bez toho ani nejde. Upravujeme vzdělávací plán, přidáváme nové předměty. S inovacemi se snažíme držet krok, i když vše postupuje velmi rychle a je to velmi nákladné. Ale cestou technologií jsme se vydali a toho se musíme držet.

Můžete nám přiblížit nějaké inspirativní příběhy nebo úspěchy bývalých studentů vaší školy, kteří se v oboru zemědělství prosadili? 
Naším absolventem je třeba pan Miroslav Fess, majitel mlékárny Ohaře, který úspěšně v oboru podniká. Jinak jsou ale naši bývalí žáci v okolních firmách všude, třeba i na agrární komoře. Konkrétní případy se mi úplně nechce jmenovat, aby na někoho nezapomněl. Ale je radost vidět někoho, kdo k nám dříve chodil, že se oboru věnuje i nadále.

Jak škola podporuje žáky ve vývoji jejich profesních dovedností a kariérního růstu v oboru zemědělství? 
Mají u nás řadu možností, co mohou dělat. Máme také kroužky, do kterých se mohou žáci zapojit a dál rozvíjet své znalosti. Nabízíme také možnost složení zkoušky na létání s dronem. Snažíme se tu udržovat co nejlepší prostředí pro výuku, abychom profesní dovednosti žáků rozvíjeli.

Jakým způsobem se vaše škola zapojuje do širší komunity a podporuje zemědělský sektor ve vašem regionu? Jsou nějaké projekty nebo aktivity, se kterými se vaše škola v tomto směru angažuje? 
Kontakty máme věřím v zemědělské komunitě dobré. Žáci vyráží do okolních firem na praxe, kde se zapojují do běžného chodu v oboru. Například pomáháme s organizací dožínek na Kačině.