Neoficiálně se již nový hejtman Rath zajímal o možnosti převedení nemocnice zpátky pod kraj například na radnici v Nymburce – tamější nemocnici totiž koupilo město. Ke zděšení nynějších vlastníků, kteří po zaplacení nemocnic dále investovali do rozvojových plánů, ale zřejmě usiluje i o to, aby na neziskovky převedl i nemocnice, které jsou v soukromých rukou. Zájem má dokonce i o nemocnice ve Slaném či v Kutné Hoře, jež soukromým společnostem prodala města.

Především však nabídky na odkoupení nemocnic zpět do vlastnictví kraje adresoval po vítězství ČSSD v krajských volbách těm vlastníkům, kteří získali zdravotnická zařízení v nejrozsáhlejší hromadné privatizaci v republice od kraje. Jde o nemocnice, léčebny a ústavy v Berouně, Brandýse nad Labem, Hořovicích, Kladně (zde se nejedná o nemocnici, ale o geriatrické centrum), dále v Mělníku, Na Pleši, Nymburce, Rakovníku, Sedlci-Prčicích a v Třebotově.

Kraj připravuje žaloby

Transakce učiněné za vlády svého předchůdce Bendla Rath kritizoval už v době prodeje nemocnic. S poukazem na „krádež století“ upozorňoval, že ceny jsou podle jeho mínění příliš nízké a prodej – navzdory pětiletému závazku nových provozovatelů zachovat rozsah poskytované péče – může později vést ke snížení dostupnosti a kvality zdravotnických služeb ve středních Čechách.

Původně hejtman Rath prohlašoval, že převedením nemocnic do vlastnictví Středočeského kraje chce pomoci zadluženým nemocnicím, které se potýkají s hospodářskými problémy. (Minulé vedení kraje s převahou ODS mimochodem užívalo podobné argumenty – ovšem naopak na podporu prodeje nemocnic; podle Bendla není kraj dobrým vlastníkem a finanční problémy měli vyřešit noví hospodáři.) Nyní však hejtmanství pod Rathovým vedením jde ještě dál: chystá žalobu na navrácení majetku, na jejímž základě by soudy měly privatizaci deseti zdravotnických prodaných krajem zcela zrušit.

Neplatné smlouvy o prodeji?

Podle právních analýz, které si Rath nechal vypracovat, obsahují smlouvy o prodeji vady, kvůli nimž jsou neplatné. Problematické bylo nejen určování ceny, ale za chybou nezávislá advokátní kancelář označila například převedení práva podepisovat smlouvy o privatizaci minulou krajskou radou na tehdejšího hejtmana Bendla. Ten si je ale dodnes jist, že nepochybil. I jeho tým si v citlivé kauze, která byla od počátku terčem urputných politických půtek, najal advokátní kanceláře. Rovněž noví vlastníci nemocnic soudí, že transakce proběhly bez chyb. Někteří se netají domněnkou, že hrozba žalobou kvůli protiprávnímu prodeji je ze strany Ratha jistým nátlakem, který je má přimět, aby kývli na nabídku kraje ke zpětnému odkupu zprivatizovaných nemocnic.

Velké plány – ovšem na dluh

Pokud by se kraj stal v prodaných nemocnicích znovu pánem, prvním krokem by bylo jejich převedení na neziskovky. Rath dále slibuje, že v nich zastaví rušení oddělení, nakoupí nové přístroje, zřídí nové operační sály a zlepší platy lékařům i ošetřujícímu personálu. Kvůli tomu je připraven i kraj zadlužit. Částka, která by byla potřeba, se podle odhadů pohybuje kolem dvou miliard korun.