Tak alespoň stanovisko týmu hejtmana Davida Ratha (ČSSD) v pátek tlumočila mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková. "Vedení Středočeského kraje se domnívá, že přesunutím tohoto muzea do prostor Jezuitské koleje v Kutné Hoře dojde k jeho zatraktivnění, většímu rozšíření galerijních a výstavních činností a s tím spojené i větší návštěvnosti," konstatovala mluvčí.

Umělce mají v Praze vystřídat turisté

České muzeum výtvarných umění, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje (vzniklo totiž transformací někdejší Středočeské galerie), nyní sídlí v Husově ulici na Starém městě v centru metropole. Tedy přímo v turistickém srdci Prahy. Pracoviště, která se zabývají mapováním umění 20. a 21. století, vytvářením sbírkového fondu a jeho prezentací, tam mají ustoupit propagačním záměrům. V objektech v Husově ulici totiž chce Rathova administrativa vybudovat velkoryse pojaté informační centrum Středních Čech. To má turisty, kteří přijedou do Prahy, lákat, aby vyjeli za zážitky a za poznáním i do okolního regionu. Husova ulice by se tudíž měla stát novým působištěm Středočeské turistické a informační služby (STIS), která nyní působí v Říčanech.

Muzeum a univerzita pod jednou střechou

Novým působištěm muzea se mají stát rekonstruované prostory Jezuitské koleje v Kutné Hoře, což je nemovitost, který byla již dříve na toto muzeum převedena. Rathovi lidé počítají s tím, že kromě muzejníků by zde časem měli působit také vysokoškolští pracovníci - má zde sídlit rektorát chystané Královské univerzity střední Čechy a rovněž fungovat jedna z jejích součástí - fakulta zaměřená na umění a restaurátorství.

Přesun ČMVU do Kutné Hory nicméně neznamená, že by muzejní činnost jednoduše musela ustoupit novému využití pražského objektu. Podle mínění krajských radních se jeho expozice v Jezuitské koleji stanou novou atraktivitou Kutné Hory, vábící k návštěvě hornického města další návštěvníky. Tedy - stane se tak za předpokladu, že muzeum změní svou činnost tak, aby se stalo pro zájemce atraktivním…

Čísla o návštěvnosti nejsou právě k chlubení

Stěhování se tak zejména má stát novým impulsem pro činnost muzea, s jehož oblibou je vedení kraje silně nespokojeno. "Má jednu z nejnižších návštěvností ze všech středočeských galerií a muzeí. Na jednoho zaměstnance připadá za rok pouze 389 návštěvníků, což je v kraji úplně nejméně ze všech. Pro srovnání - méně známé muzeum T. G. Masaryka v Rakovníku má 4079 návštěvníků v přepočtu na jednoho pracovníka za rok," nabídla Mascheková hru s čísly. A počtářskou argumentaci ještě podtrhuje: "I přes nejmenší návštěvnost dotuje kraj ČMVU nejvíce ze všech; na jednoho návštěvníka přispívá 1440 korunami ročně. Zatímco na zmiňované muzeum v Rakovníku přispívá kraj pouze 110 korunami ročně."

Kumštýři z regionu místo světoznámých

Galerijní prostory, které se nyní v Husově ulici nacházejí, mají nadále sloužit prezentaci umění. Výstavy ovšem již nebudou připravovat muzejníci ČMVU, ale zorganizují je lidé ze STIS. "Půjde o výstavy děl převážně středočeských umělců s cílem zvýšit jejich známost," vysvětlila Mascheková představy nové krajské vlády.

Návštěvnost muzeí zřizovaných středočeským hejtmanstvím

close zoom_in

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje