Ty jsou u jednotlivých léků rozdílné – často ale pacienti zaplatí v krajských lékárnách více než u konkurence.
Důsledek? Za krabičku s prášky nakonec pacient zaplatí až o desítky korun více, než kdyby šel do soukromé lékárny, která regulační poplatky vybírá. Ale současně pracuje citlivěji s maržemi – tedy částkami, které si k ceně léku přirazí na svou režii. A k tomu, že sáhne hlouběji do kapsy, si takový pacient ještě navíc postojí půl hodiny ve frontě…
Za vyšší cenou u některých přípravků v krajských lékárnách stojí podle Berill Maschekové z krajského úřadu zpravidla vyšší marže, kterou nastavil distributor vzhledem k malému obratu léku. „Příkladem může být antidiabetikum Actos, který prakticky není předepisován v Oblastní nemocnici Kladno, neboť zde není diabetologie,“ uvedla Mascheková.
Rada Ratha: do lékárny zavolejte
„Pro pacienty mám obecnou radu: než půjdete pro léky, zatelefonujte si do lékárny a zeptejte se na doplatek. Takto si obvolejte dvě tři lékárny – a pak jděte tam, kde zaplatíte nejméně,“ komentoval překvapivá zjištění hejtman David Rath.
Výši marží, od nichž se odvíjí i výše doplatků za léky, si v pondělí nechal prověřit. Závěry lze interpretovat tak, že pokud jsou v krajských lékárnách vyšší doplatky, tyto lékárny berou lidi na hůl už delší čas. „U čtyř z pěti nemocnic se maržemi nehýbalo – jsou stejné jako před půl nebo tři čtvrtě rokem. Pokud jsou tedy někde vyšší doplatky, je do dlouhodobě,“ potvrdil Rath s důrazem na fakt, že současná cenová politika v lékárnách krajských nemocnic byla nastolena již za vlády minulé krajské reprezentace v čele v ODS. Jedinou výjimku představuje lékárna v Mladé Boleslavi, kde se současně se zrušením regulačních poplatků – tedy od 1. ledna – zvedly marže u 26 položek. „Nyní probíhá analýza, proč k tomu vedoucí lékárny přistoupila. Pokud nám vedení nemocnice důvody racionálně vysvětlí, tyto argumenty akceptujeme. Pokud to ale byla jen takové namátková akce, zjednáme nápravu,“ konstatoval Rath. Nápravou má na mysli opětovné zlevnění. O tom, že by v lékárně přistoupil k personálním změnám, prý neuvažuje. Mimo jiné i proto, že dobře ví, že před bránou nemocnice zrovna nestojí fronta lékárníků, kteří by se zajímali o práci…
Do měsíce má přijít zlevňování
Do měsíce se ale hejtmanství chce cenami medikamentů v krajských lékárnách opětovně zabývat. „Chceme vést nemocnice k tomu, aby neuplatňovaly maximální lékárenskou marži,“ plánuje Rath zlevňování.
Zatím s tím chce ale ještě počkat. „Do doby, až se to usadí s vybíráním regulačního poplatku,“ vysvětlil své představy. Očekává totiž, že do měsíce se regulační poplatky stanou minulostí i v řadě soukromých lékáren. Teprve pak přijde vhodná chvíle na snižování cen v krajských lékárnách. Před nimi se totiž kvůli nevybírání poplatků nyní tvoří dlouhé fronty, které by případné zlevnění ještě prodloužilo. „To už by se naše lékárny zhroutily,“ prohlásil Rath.
My za nic nemůžeme, říkají nové šéfové
Hejtman Středočeského kraje David Rath nechal prošetřit situaci v krajských lékárnách, kde údajně dochází ke zvyšování marží.
Výsledky šetření dopadly takto:
1. Lékárny mají nastavenu marži prakticky na všechny položky již 13 měsíců. Marže byly stanoveny v souvislosti se zavedením regulačních poplatků od 1. 1. 2008. Tedy pod vedením „starých“ ředitelů.
2. Výjimečně mají některé medikamenty vyšší marži než „konkurence“. Zpravidla proto, že distributor nastavil marži vyšší vzhledem k malému obratu léku. Příkladem může být Actos (antidiabetikum), který prakticky není předepisován v Oblastní nemocnici Kladno, neboť zde není diabetologie.
3. Složitější situace je v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav, kde vedoucí lékárny přecenila nedávno 26 položek. U většiny z nich po odečtení 30 Kč vychází cena srovnatelně z okolními lékárnami, pouze u třech (například Lokren) z nich je vyšší asi o 30 korun. Vedoucí lékárny dostala pokyn, aby neprodleně upravila marže tak,a by i tyto léky byly levnější než v okolí.
4. Obecně platí, že dar kraje ve výši 30 korun za položku na receptu zlevní prakticky celý sortiment lékáren oblastních nemocnic. Situace v Mladé Boleslavi se řeší.
Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje