S vlastními ordinacemi by nebyl problém, nemá v nich však kdo ordinovat. Zubaři nejsou. A nepomohly ani inzeráty s nabídkou šedesátitisícového platu, které Rathův tým nechal zveřejnit v České republice i na Slovensku. "Neozval se ani jeden zájemce," potvrdil Rath.
Nabídky se budou zvyšovat. Kam až?
Zubaři ale v nemocnicích budou, slibuje hejtman. Když ne za šedesát tisíc, tedy za osmdesát tisíc. A pokud ani to nepomůže, je ochoten dát i sto tisíc. A možná i víc. Částky chce zvyšovat, dokud se místa nepodaří obsadit.
"Ano, nabídneme i víc, než si lékař vydělá ve své soukromé ordinaci," naznačil, kudy se ubírají jeho úvahy: pro některé zubaře - například v Praze - by podle jeho představ mohlo být výhodnější uzavřít vlastní soukromou praxi a přejít do nemocnice. "Pokud chceme tuto službu pro občany zajistit, nezbývá, než částku navyšovat," potvrdil v pátek Rath.
Jedním dechem ale varuje, že se zubařům nevyplatí čekat donekonečna. "Sháníme pět lékařů - a tak jde o to, kdo na naši nabídku dřív reflektuje při nějaké částce," upozornil hejtman.
Do budoucna ale počítá s tím, že zubařů budou krajské nemocnice zaměstnávat více. V každém ze špitálů by zřejmě měla působit dvojice, možná i trojice dobře zaplacených stomatologů, kteří by ordinovali nejen samostatně, ale pod jejich vedením by tam v rámci praxe mohli pracovat také adepti stomatologického řemesla - studenti čtvrtého a pátého ročníku lékařské fakulty.
"Těm bychom dali odměny za práci nad rámec studijního plánu. Zkušené lékaře je ale třeba zaplatit," konstatoval hejtman s tím, že najít dva až čtyři miliony v sedmnáctimiliardovém krajském rozpočtu nevidí jako velký problém. Když bude třeba, ušetří je prý krajský úřad. "V nejhorším se nekoupí auto nebo se něco neopraví letos, ale až napřesrok," předpokládá.
Zubní péče tématem politického boje
Rathovy kroky neujdou kritice oponentů z řad ODS. Zubařské pohotovosti se totiž staly jedním z témat předvolebního boje - přičemž občanští demokraté na podzim ústy tehdejšího hejtmana Patra Bendla prezentovali, že mají zavedení těchto služeb v pětici oblastních nemocnic kraje naplánováno, připraveno a zajištěno.
Naopak Rath kontruje argumentem, že zubařské pohotovosti kdysi v nemocnicích fungovaly - a právě za Bendlovy éry zanikly. To jeho předchůdce připouští - zdůrazňuje ovšem, že pohotovosti nikdo nerušil. Skončily z toho důvodu, že zubaři z regionu nebyli ochotni střídat se na službách v nemocniční ordinaci.
Najít stomatologa? Spíš jehlu v kupce sena!
Situace v zubním lékařství začíná být kritická. Podle odhadů se ve středních Čechách nedaří najít zubaře už tisícům lidí. Například těm, jejichž stomatolog zemřel či odešel do důchodu. A také lidem, kteří se do regionu přistěhovali. Pokud přijdou do zubní ordinace se žádostí o zařazení do evidence, většinou se setkají s odmítnutím. Zubaři mají plno a postarat se o více pacientů by nestíhali.
Lidem pak nezbývá než hledat pomoc u stomatologů, kteří nemají uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami - což obnáší platit za každý úkon, přestože si řádně hradí zdravotní pojištění. Mohou také zkusit vyhledat zubaře, kteří ještě přijímají pacienty, na webových stránkách české stomatologické komory www.dent.cz (v sekci Pro veřejnost). A do budoucna by měly výrazně pomoci právě ordinace v krajských nemocnicích.
Za zubařem do nemocnice, nebo to kasáren?
Do budoucna by se místem, kde lze získat zubařskou péči nejsnáz, mohlo stát Kladno. Zatímco radnice chystá - v souladu s původními plány bývalého vedení kraje - stomatologickou ambulanci v někdejších kasárnách, tamější nemocnice z podnětu hejtmana Davida Ratha připravuje prakticky totéž ve svém areálu. "Je škoda, že to neřešíme společně; spojenými silami jsme mohli vybudovat dobré pracoviště," připouští hejtman.
Ustoupit ale nemíní. "Domnívám se, že lékařské ordinace patří do nemocnice nebo do polikliniky, ne do kasáren - byť bývalých," konstatoval. Má totiž jasno: i návštěvníkovi města musí být jasné, kde v případě zdravotních potíží hledat pomoc. A takovým místem je podle hejtmana právě nemocnice.