VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nazvat odpůrce debilem je podle Ratha taškařice

Kutná Hora/Praha - Velmi ostrá slova padla v rámci diskuse o budoucnosti Českého muzea výtvarných umění, jehož podstatná část se má z objektů v Husově ulici v centru Prahy přesunout do zrekonstruovaných prostor Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Svého hlasitého oponenta nařkl středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) z „debility“.

19.3.2009 1
SDÍLEJ:

Malíř Ivan Bukovský.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Omlouvat se názorovému odpůrci ala nehodlá. Naopak trvá na tom, že dané slovo bylo použito výstižně - i když nikoli ve smyslu odborného lékařského termínu - a navíc vtipně. A tak lze očekávat, že dostane příležitost, aby své argumenty vysvětlil i soudu.

Spor se týká domů v centru Prahy

Co má Rath společného s lékařským prostředím, je obecně známo. Je vystudovaným doktorem, dokonce býval ministrem zdravotnictví. Jak se ale dostal k debatám o budoucnosti muzea moderního malířství a sochařství? Po léta připravovaný záměr rozšířit činnost Českého muzea výtvarných umění o kutnohorské aktivity je nyní spojován s působením nového vedení Středočeského kraje v čele právě s hejtmanem Rathem.

Kraj je totiž zřizovatelem muzea (původně vzniklého proměnou někdejší Středočeské galerie). A Rathově administrativě, která vyměnila ředitele muzea, odpůrci vytýkají, že ve skutečnosti chce muzeum z centra Prahy vystrnadit a jeho objekty uvolnit pro aktivity – včetně komerčních – jiné krajské organizace, Středočeské turistické a informační společnosti.

Do diskuse o záležitostech kultury se tak míchají vlivy politiky. Nově se ovšem začíná vést i debata zcela jiná – a to o politické kultuře. A to právě kvůli příkrým výrazům, jež se v hádání o Prahu a Kutnou Horu objevily.

Politik by měl být lidem příkladem

„Minulý týden jsem se zúčastnil veřejného zasedání krajského zastupitelstva. Snažil jsem se tam kritizovat unáhlené rozhodnutí, kterému nepředcházela serióznější diskuse. Když jsem odcházel, doktor Rath mě vyprovodil slovy, že jediné, co mě omlouvá, je vrozená nebo získaná debilita,“ stěžuje si akademický malíř z Příbrami Ivan Bukovský. „Jsem velkorysý člověk, ale i přiměřeně ješitný. A proto se domnívám, že termín debilita, který doktor Rath použil, není odpovídajícím popisem charakteru mé osobnosti,“ zdůraznil Bukovský s tím, že zvažuje podání žaloby.

„Možná bych se neměl zabývat člověkem, který je pod mou úroveň – ale doktor Rath je veřejně činnou osobou a měl by jednat tak, aby jeho chování bylo vzorem pro ostatní,“ argumentoval malíř. Prohlásil to rovněž veřejně, a to na tiskové konferenci, kde nově pověřený ředitel Českého muzea výtvarných umění Jan Třeštík sliboval představit změny, které tuto instituci čekají.

Hejtman: Bránil jsem se urážkám

Hejtman ale rozhodně nemá pocit, že by se měl cítit provinile. „Pan Bukovský si začal,“ vysvětlil Rath Deníku. „Myslí si, že druhé může urážet a napadat - a oni jsou povinni nechat si to líbit,“ doplnil bojovně. „Na jednání zastupitelů pan Bukovský řekl, že jsem jako hejtman infantilní. A tak jsem ho na konci upozornil, že jsem známý sprosťák - ovšem pokud já trpím vrozenou infantilitou, tak on trpí vrozenou nebo získanou debilitou. Byl to vtip a nadsázka vycházející z projevu pana Bukovského. A smálo se tomu celé zastupitelstvo. Včetně skoro všech zastupitelů za ODS,“ pochlubil se Rath, že se mu podařilo rozchechtat i opozici.

„Nebylo to vtipné - jen hloupé. A za hlouposti se platí,“ oponuje Bukovský. Trvá na tom, že hejtman svým výrokem opravdu hodně přestřelil. Rath se však kát nehodlá. „Jestli ten člověk nemá špetku smyslu pro humor a myslí si, že může ostatní urážet - a jeho projev byla jen snůška urážek - a že jeho se nikdo nemůže stejným způsobem dotknout a oplatit mu stejnou mincí, tak je mi ho fakt líto - a ať si klidně žaluje,“ pokrčil hejtman rameny. Trvá na tom, že malíř Bukovský si po svém projevu k zastupitelům nic jiného nezasloužil. „Byl trapný - a navíc ještě hulvátský“ uzavřel Rath.

Pro ostré slovo nejde Rath daleko

Nynější středočeský hejtman je známý jako muž kontroverzních výroků. Kritice kvůli nim čelil už mnohokrát. Naposledy vyvolal vlnu emocí nedávno, když v souvislosti s hledáním východisek z hospodářské krize připomněl opatření Adolfa Hitlera. Neznámé pro Ratha není ani soudní projednávání jeho výroků; svého času byly mediálně hojně sledovány jeho pře s někdejším hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) kvůli tvrzením o údajné m tunelování středočeských nemocnic. Tehdy se také ukázalo, že svěřit věc soudu je značně zdlouhavé.

Zcela jiný přístup zvolil v roce 2006 Miroslav Macek z ODS. Ten v roce 2006 ubalil tehdejšímu ministru Rathovi pořádný záhlavec před televizními kamerami a sálem s tisícovkou shromážděných zubařů, aby „hájil čest své ženy“, na jejíž adresu Rath prohlásil, že si ji Macek vzal pro peníze. Před měsícem tuto kauzu definitivně uzavřel Vrchní soud v Praze, který Mackovi nařídil omluvu a vyplacení stotisícového odškodnění. Už dříve také dostal od radnice Prahy 2 třítisícovou pokutu za přestupek.

Malý slovníček pojmů

Infantilita: nevyspělost, dětinskost, zaostalost ve vývoji

Debilita: lehká mentální retardace, slabomyslnost (užíváno též jako nadávka)

Autor: Milan Holakovský

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení