Slevové kupony jsou připravené - a lékárny nemocnic vMladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Příbrami a Benešově čekají jen na jejich vytištění.

Jako lístky všatně divadla

Návrhy kartiček, jichž podle Rathových odhadů spotřebuje každá znemocničních lékáren na deset tisíc měsíčně, dokončil grafik vpondělí odpoledne. Následně je krajský úřad předal vedení pětice oblastních nemocnic, jejichž zástupci již sami komunikují stiskárnami. Jakmile budou kupony vytištěny, měly by se podle Ratha začít používat. A podobné zakázky bývají hotové vřádu dnů.

Slevové poukázky budou mít ve všech nemocnicích zřizovaných krajem jednotnou podobu. Na první pohled se podobají lístkům, jaké používají například šatnářky vdivadlech. Sestávají ze dvou částí, které lze od sebe snadno oddělit. Jedna odtrhnutá polovina zůstane lékárně, druhou polovinu obdrží pacient vroli zákazníka. Obě části budou označeny jako doklad o poskytnuté třicetikorunové slevě, doplněny logem příslušné nemocnice a pořadovým číslem slevového kuponu. Přes obě části se táhne podkres „30 Kč“ všedém provedení.

Už ne dar od kraje, ale sleva

Přímé proplácení třicetikorunových regulačních poplatků za položku na receptu zakázal Středočeskému kraji Městský soud vPraze. Rozhodnutí vjím vydaném předběžném opatření se sice vztahovalo pouze na lékárnu mladoboleslavské nemocnice, proti jejímuž počínání se ohrazovala konkurence - Rath však označil výrok soudu za nejasný a obnovil vybírání třicetikorunových poplatků vlékárnách všech pěti krajských nemocnic. Supozorněním, že to nebude nadlouho.

Zavedení slevových kuponů je prostředkem, jímž chce Rathova administrativa rozhodnutí soudu obejít. Podle hejtmana už pacientům nebude třicet korun proplácet kraj formou daru, ale tuto částku jim věnují jednotlivé lékárny.

Takové počínání považuje Rath za právně nenapadnutelné. „Je to zcela běžné poskytnutí slevy,“ zdůraznil sdodatkem, že kdyby chtěl soud zakázat i tyto kupony, pak by musel zakázat třeba i poskytování slev na zboží vobchodním řetězci Tesco. Konkurenti krajských lékáren přesto zvažují, že se na soud obrátí. Vpočínání kraje totiž stále spatřují nekalou konkurenci. Slevy sice budou poskytovat lékárny jednotlivých nemocnic - hejtman se však nechal slyšet, že o potřebnou částku kraj těmto nemocnicím posílí dotaci ze svého rozpočtu. Nejde tety o nic jiného než o pokračování vproplácení třicetikorunových poplatků krajem. Ze stejné kasy, pouze jinou formou.

Řetězec krajských lékáren a systém bonusů

Hejtman Rath nicméně počítá stím, že soukromým lékárnám budou krajské nemocnice do budoucna konkurovat ještě víc. Šéfové špitálů již dostali za úkol porozhlédnout se vokolí, kde by nemocniční lékárna mohla otevřít své pobočky. Ani u plánovaného řetězce krajských lékáren ovšem Rathovy záměry nekončí. „Do budoucna připravujeme zavedení bonusového systému, jaký je známý zřetězců soukromých lékáren,“ naznačil hejtman další plány. Podle jeho slov by se mohlo jednat o podobný princip, na jakém fungují například věrnostní karty na čerpacích stanicích pohonných hmot: za peníze utracené vlékárně by zákazníci dostávali známky (nebo možná elektronické záznamy na čipovou kartu) - a při dosažení určitého počtu by měli nárok na dárek zdarma nebo na čerpání výraznější slevy.