V úterý proto na ministerstvo zaslal nový návrh a zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení Středočeského kraje do rejstříku veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení. "V opakované žádosti doložil ministerstvem požadované informace, kvůli kterým byla předchozí žádost ze zcela nepochopitelných důvodů zamítnuta, přestože šlo o banality, které šlo vyřešit v připomínkovém řízení, které je správním řádem právě na tyto případy určeno," konstatovala mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.
Sám Rath, který v době, kdy seděl v křesle ministra zdravotnictví, prosadil zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních ve sněmovně, má ovšem jasno: jde o šikanu ze strany ministerstva, které se z politických důvodů snaží znemožnit kraji převést nemocnice v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově z akciových společností na neziskovou organizaci.
"Jeho snaha je zcela jednoznačná: udržet nemocnice ve stávajícím stavu, který je příznivý pro privatizaci těchto zdravotnických zařízení, od kterého ODS stále ještě neustoupila," míní Rath. "Věřím, že skončí vaše nesmyslná snaha obstruovat z politických důvodů správní řízení - což sice beru jako pokus o zneužití pravomoci veřejného činitele, ale věřím, že nebude nutné využít právních prostředků, včetně trestního zákona," pohrozil Rath v dopise určeném ministryni zdravotnictví v demisi Daniele Filipiové.
Ministerstvo ale spekulace o politické motivaci zamítnutí původní žádosti popírá. "Důvodem byla celá řada zásadních procesních a právních pochybení v návrhu i samotné zřizovací listině. Pro ministerstvo také bylo překvapující zjištění, že návrh zachovává existenci stávajících akciových společností beze změny," vysvětlil jménem ministerstva ředitel odboru komunikace s veřejností Vlastimil Sršeň.
Podle jeho slov tak návrh neodpovídal požadavkům zákona č. 245/2006 Sb., a to přesto, že jej podal přímo autor této právní normy David Rath. "Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno o neaplikovatelnosti tohoto zákona na chod jednotlivých zdravotnických zařízení a pochybuje o jeho praktické využitelnosti. Jak tento případ ukazuje, i sám autor zákona má značné potíže vyhovět všem náležitostem. Část zákona navíc byla v minulosti pro rozpor s Ústavou České republiky zrušena nálezem Ústavního soudu," zdůraznil Sršeň, když před 12 dny informoval o zamítavém stanovisku.
"Podaří-li se Středočeskému kraji vyhovět všem jeho požadavkům, ministerstvo zdravotnictví je připraveno postupovat dle zákona a zápis nového subjektu do rejstříku veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení provést," konstatoval tehdy mluvčí. A Rathova administrativa ho vzala za slovo. Na odeslání opraveného návrhu nepotřebovala ani dva týdny.