To sice nic nenamítalo proti vzniku nové vysoké školy, na níž by se připravovali především bakaláři, ale odmítla ideu školy univerzitního typu. „Ta by musela mít rozsáhlý výzkumný a doktorandský program. Pro ten však nesežene podporu akreditační komise,“ zdůvodnil negativní postoj ministr školství Ondřej Liška.

Podobnými výhradami se netajili ani někteří poslanci při rozpravě ve sněmovně. Připravovaná podoba školy si prý označení univerzita ani nezaslouží, i když například podle poslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) není vyloučeno, že se v ni později rozvine. Nakonec ale zákon pustili do projednávání v dalších čteních.

Rath chce, aby univerzita se sídlem v Kutné Hoře a působící i v dalších městech Středočeského kraje v příštím roce přijala na dvě stovky studentů již pro studium v akademickém roce 2010 - 11. Do deseti let by jich měla mít až třináct tisíc. Vzdělávat by se měli v oborech uměleckých, humanitních, gastronomických a správních. Prý se už hlásí i významní odborníci, kteří by na této škole měli zájem působit.

Pokus zákon sněmovnou projde, což stále není zaručeno, zřízení univerzity nebude tak rychlé, jak si hejtman a poslanec Rath naplánoval. Neprošel totiž návrh na zkrácení lhůt projednání chystaného zákona o jejím vzniku, a proto v tomto volebním období zřejmě přijatý nebude.

Vize univerzity:
Přípravný tým, který se vznikem nové vysoké školy zabývá, počítá s tím, že v Kutné Hoře by vedle rektorátu v Jezuitské koleji měla fungovat i fakulta zaměřená na umění a restaurártorství, která by spolupracovala s Českým muzeem výtvarných umění (působícím rovněž v Jezuitské koleji). V Poděbradech by měla být fakulta zaměřená na cestovní ruch a hotelové služby, v Mělníku by se měla rozvinout výuka krajinotvorby a ekologie, v Čáslavi by vznikla technicky zaměřená fakulta, v Příbrami v prostorách bývalé závodní nemocnice na Zdaboři farmaceutická a v Kladně i Mladé Boleslavi fakulta zdravotnická, rovněž úzce spolupracující s místními nemocnicemi. Pro další města se pak nabízejí možnosti otevření vysokoškolského studia pedagogických směrů a veřejné administrace. „Náš záměr je, aby vysoká škola měla zastoupení v každém z bývalých okresních měst kraje,“ plánuje náměstek středočeského hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek.

Milan Holakovský, Kateřina Perknerová