Grémium majitelů lékáren, které v počínání krajských lékáren v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Příbrami a Benešově spatřuje nekalou konkurenci, doporučí ve středu svým členům, aby se proti počínání sociálních demokratů v čele středočeského hejtmanství bránili u soudu. Šéf grémia Marek Hampl v proplácení poplatků krajem (zastoupeným nemocnicemi ve stoprocentním vlastnictví kraje) vidí nejen porušování zákona o veřejném zdravotním pojištění, ale především zdůrazňuje, že je o neúčelné vynakládání finančních prostředků z veřejných zdrojů. A to navíc takovým způsobem, že peníze z krajského rozpočtu poskytnuté nemocnicím a jejich prostřednictvím lékárnám vnášejí do obchodování s léky nerovné podmínky

„Uvidíme jak soudy rozhodnou,“ reaguje odhodlaně středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath, jenž opakovaně zdůrazňuje, že se soudního projednávání nebojí. Má za to, že jestliže poplatky neproplácí kraj, ale slevy poskytují jednotlivé nemocnice jakožto akciové společnosti (byť dotované z krajského rozpočtu), nelze postup jeho týmů napadnout ani mu něco vytýkat. „Uvidíme, jak soud rozhodne - a podle toho zvolíme další postup,“ konstatoval s dodatkem, že jeho tým je přesvědčen o tom, že poskytování slev v lékárnách je plně v souladu se zákony. „Řada soukromých lékáren ostatně slevy poskytuje také - a nevidím důvod, proč bychom měli postupovat rozdílně,“ zdůraznil.

Zatímco Rath poukazuje na poskytování slev i v soukromých lékárnách, konkurenti lékáren v krajských nemocnicích zdůrazňují, že jen v nemocnicích Středočeského kraje jsou tyto slevy - byť třebas oklikou - financovány z krajského rozpočtu.