Kraj tuto skutečnost nepřímo potvrdil. „Vzhledem k tomu, že se jedná o pracovně právní záležitost, bez souhlasu stěžovatele se k dané věci nemůžeme blíže vyjadřovat,“ uvedla mluvčí úřadu Helena Frintová.

Tomáš Hobl se k celé situaci vyjádřit nechtěl. „K záležitosti se nebudu přes média vyjadřovat,“ řekl Tomáš Hobl. Ve své rezignaci, která je datována už k 10. prosinci loňského roku a kterou má Deník k dispozici ale uvedl, že přestože je přesvědčen, že je i nadále schopen funkci tajemníka vykonávat, rozhodl se po uvážení všech okolností rezignovat.

Podle všeho tak byl ke svému odchodu nějakou dobu tlačen. Rezignace vedoucího úřadu je totiž jednou z mála cest, jak může na této pozici skončit. Podle Ministerstva vnitra ČR totiž tajemníka obecního úřadu sice jmenuje a odvolává starosta, ten ale kromě souhlasu ředitele Krajského úřadu musí při jeho jmenování nebo odvolání postupovat v souladu s pravidly stanovenými zákonem o úřednících samosprávných celků (ÚSC).

A ten jasně říká, že vedoucího úředníka nebo vedoucího úřadu lze z funkce odvolat jen  porušil-li závažným způsobem některou ze svých zákonem stanovených povinností. Odvolat ho lze také v případě, že ztratil některý z předpokladů pro vznik pracovního poměru úředníka podle §4 citovaného zákona.

Zjednodušeně řečeno: odvolat tajemníka městského úřadu nelze tak jednoduše jako v případě řadových zaměstnanců. Odvoláním nebo vzdáním se funkce vedoucího úředníka nebo vedoucího úřadu navíc pracovní poměr nekončí.

Postup města je v pořádku

Starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) uvedl, že obě instituce, ke kterým se stávající tajemník odvolal, shledaly postup města jako správný. Věc ale může ještě skončit u soudu v rámci občansko - právního sporu. „Kraj naše rozhodnutí potvrdil stejně jako ministerstvo vnitra. To dokonce označilo výběrové řízení na nového tajemníka za dobře připravené,“ uvedl Viktora s tím, že nový tajemník tak může být jmenován do funkce.

Starosta má ale podmínku: Martin Suchánek přestane být politicky angažovanou osobou. Figuruje totiž na krajské kandidátce Pirátů a v komunálních volbách v roce 2018 vedl kandidátku Alternativy. „S tím nemám problém,“ řekl Martin Suchánek.