„Tato látka v podstatě spadá do učiva devátého ročníku, kde se v rámci osnov učí o alkoholech, takže já to nezávisle na tom, co se nyní děje, s žáky probírám, protože tam máme metody destilace atd. Tak o tom mluvím," říká Jaroslav Ostrovský, ředitel Základní školy Masarykova v Čáslavi a učitel chemie.

Dříve je to nebavilo, nyní se ptají

I sami žáci přiznávají, že jim tato problematika zatím nic moc neříká. „Já sám samozřejmě nepiji, takže mě to skoro nezajímá, ale samozřejmě něco vím, jelikož jsou toho plné noviny a televize," svěřuje se žák Základní školy Žižkov v Kutné Hoře Roman Tvrdík.
Jeho spolužačka Kristýna Šibravová dodává: „Celá situace mě celkem zajímá, ale zatím jsem se na tom moc neptala, jen to co slyším z televize, nebo čtu na internetu."
To potvrzuje i místní učitelka chemie Petra Skalická a malinko si i posteskne: „Nikdo se mě sám od sebe zatím neptal, ale mě osobně vadí, že se ve zpravodajství vše označuje jinak, protože někde uvádějí methyl a někde methanol."
Trochu jiná je situace na gymnáziích, kde přeci jenom žáci věnují alkoholu větší pozornost než na školách základních. „Když se o tom učilo, brali to studenti většinou jako povrchní informaci. Teprve teď mě občas zastaví a ptají se, na co se methylalkohol rozkládá, jak působí a podobně. Díky tomu, že už zemřelo dvacet jedna lidí a díky mediálnímu humbuku se zájem studentů rozhodně zvětšil," vysvětluje zástupce ředitele a učitel biologie a chemie na čáslavském gymnáziu Josef Andrle.
Jeho slova potvrzuje i Marie Vaňková učitelka Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře: „Někteří studenti se na toto téma samozřejmě ptali. Věnovali jsme tomu nějaký čas a řekli si pár slov. Dané téma jinak probíráme v rámci organické chemie."
Všude existují výjimky, a tak například na Církevní gymnázium sv. Voršily v Kutné Hoře, kde učí chemii Karel Vopařil, se ho na dané téma ještě nikdo neptal: „Zatím jsem to ještě nemluvil, třída se na mě s tímto dotazem neobrátila a já považuji prohibici za dostatečný signál k dané problematice."
Někteří studenti či žáci se o problematiku sice zajímají, ale stydí se zeptat, či si nejsou jistí, jak na to.
Přitom základní znalosti ohledně alkoholu či methanolu se v posledních dnech zdají býti velice důležité.