Co dělat?

Stačí k tomu málo – připojení k internetu a touha se sám angažovat.

Na webových stránkách www.kr-stredocesky.cz si může každý občan (řidič vozidla, chodec, starosta obce aj.) vyhledat kontakt na cestmistra odpovědného za příslušný úsek komunikace a jemu předložit svůj návrh na změnu.

K tomu poslouží mapa, kde se po kliknutí na vybranou komunikaci objeví kontakt na zodpovědnou osobu v podobě telefonního čísla a e-mailové adresy.
K ohlášení výmolů na silnici slouží také stránky www.
vymoly.cz. Prozatím však tento server pozornosti většiny řidičů uniká. Na Kutnohorsku byly dosud nahlášeny výmoly pouze v Kácově.

České tankodromy

Jeden nahlášený výmol je však na Kutnohorsko opravdu málo. Řidiči nejednou stojí před těžkou volbou, která díra na silnici bude pro jejich auto „menším zlem". Vyhnout se totiž výmolům mnohdy zcela nejde.

„Silnice v Červených Janovicích připomíná tankodrom," popsala Pavla Oupická stav místní vozovky.
Stejný stav panuje i na silnici III/33914 vedoucí z obce Vlastějovice do Pertoltic.

„Jezdí tu hodně nákladních aut z lomu, které díry ještě zvětšují. Navíc se tu drolí okraj silnice vedoucí po okraji hlubokého srazu," sdělila svoje neblahé zkušenosti s jízdou po této komunikaci také řidička Petra Knotková, která tudy denně projíždí.

Jenom „zalepit" díry ve vozovce podle ní ale nestačí. „Důkazem toho je také silnice z Kounic I do Čejtic. Záplaty na silnici se hned vydrolí a pak tu vzniká jedna díra vedle druhé," dodala Knotková.

Osm tisíc kilometrů

Středočeský kraj v současné době pečuje o více než osm tisíc kilometrů silnic.
„Naši cestmistři pravidelně sledují stav silnic a průběžně je spravují. Středočeský kraj má ale nejhustší dopravní síť v republice," uvedl hejtman Josef Řihák. Středočeský kraj počítá s tím, že do oprav silnic letos investuje minimálně 1,7 miliardy korun. 

Vyzkoušeli jsme…

- otevřela jsem stránky www.kr-stredocesky.cz

- na hlavní straně klikla na odkaz Doprava

- vybrala záložku Informace o silnicích II. a III. tříd pro veřejnost

- po kliknutí na konkrétní úsek na uvedené mapě se objevily údaje o příslušném cestmistrovství s kontakty na zodpovědného cestmistra

- právě jemu jsem oznámila návrh Kutnohorského deníku na opravu:

– silnice III/33914 vedoucí 
z Vlastějovic do Pertoltic

– silnice II/126 úsek před obcí Bykáň ve směru na Kutnou Horu

– silnice II/339 úsek v oblasti obce Červené Janovice

– silnice III/03313 vedoucí 
z Kounic I do Čejtic