V rámci letošních oslav 750 let založení obce Suchdol nemůže chybět ani akce místních hasičů. Veřejnost se na ni může těšit už tuto sobotu.

Pouťová veselice je v režii hasičů

Program odstartuje mač suchdolských hráčů SOČA týmu a fotbalistů z Nepoměřic. Na hřiště se v podvečer snese také dvanáct parašutistů. Pak už bude patřit „aréna“ požárnímu sportu. Lahůdkou bude tajně připravované vystoupení suchdolských hasiček. „Dají dohromady jakýsi srandaútok,“ přiblížil Roman Lhotský, jednatel SDH Suchdol.

Na dvě základny pak už naostro zaútočí týmy soutěže Kutnohorská hasičská liga. Přihlásilo se sedm ženských a sedmnáct mužských mužstev. K pořádné pařbě pak pozvou rockové kapely Sorry a Berry. Půlnoční ohňostroj jistě nebude znamenat konec této akce.

Občany Suchdola zabaví po celý rok

„Dříve nebylo kde, ale tak tři roky už děláme i plesy,“ poznamenal Roman Lhotský. Hasiči pořádali i vánoční zábavu a nedávno i dětský karneval.

Hledají do sboru omladinu

Místní hasičský sbor má včetně důchodců osmdesát dva členů, z nich je v současné době asi dvacet aktivních. „Věkově jsem nejstarší já a Luboš Král, jinak jsou to třicátníci a nebo kluci kolem dvaceti až pětadvaceti,“ charakterizoval věkovou strukturu „akčního mužstva“ Roman Lhotský s tím, že ti starší, ke kterým se počítá, jsou asi k tréninkům zodpovědnější. „Vloni jsem jim slíbil, že až udělají čas pod třicet vteřin, tak jim zaplatím karton šampaňského. Letos už to měli dvakrát kolem dvaatřiceti, tak už mě na to upozorňují,“ dodal s úsměvem.

Na noční ligu jsou experty

Propojením nočních kulturních akcí a Kutnohorské hasičské ligy vznikla docela pěkná tradice soutěže v Suchdole. Poslední ročníky byly ve znamení srandaútoků, kdy se jednotlivé týmy stylizovaly do různých převleků. Letos se vrátili k lize v ryzí podobě. Chybět ovšem bude opět soutěžní tým suchdolských žen. Ty se ujaly úvodního pouťového útoku. „Měli jsme tým žen ještě do předloňska. Teď se nám rozutekly. Některé odjely do ciziny, jiné odešly do školy,“ vysvětlil dále Roman Lhotský.

Za vybavení se nemusí stydět

Společně s obcí do něho za poslední dobu investovali. Kromě zásahové stříkačky mají i jednu speciálně na požární sport, o které pečlivě dbá mechanik, a nakoupili také nové soutěžní hadice. „Myslím si, že ve vybavení za špičkovými nezaostáváme,“ poznamenal Lhotský.

Když jde místní SDHáčko do akce

Naposledy zasahovali při požáru na statku Dítě a kůň v Miskovicích. „Hasili jsme a pak jsme tam pomáhali házet seno a tašky z půdy,“ popsal Roman Lhotský s tím, že za dobu svého působení byl u požáru asi třikrát.

Než s plameny bojují více s vodou

Přestože se obce pohromy spojené s přívalovými dešti netýkají, tak pomáhají v okolí při čerpání vody ze sklepů a odklízení bahna. Kvůli tomu si také pořídili ve spolupráci s obcí do svého arzenálu ponorné čerpadlo. Pomohli však už i finančním darem, z výtěžku různých akcí. Vloni zase do obce Vrdy směřovala přímá hmotná pomoc. Po dohodě s tamními kolegy jim zakoupili novou hadici a brodicí holiny.

Chcete si je prohlédnout?

V rámci oslavy 750 let obce je nainstalována výstava v budově úřadu. Na expozičních panelech z historie obce najdete kromě ostatních spolků i průřez „životem“ místního sboru dobrovolných hasičů.

„K hasičství“ patří i zábava

Spolek pořádá také řadu výletů po památkách s volnočasovým vyžitím, ale i za dobrým vínkem či pivem. Další plánují opět na podzim.

Zasedají ve výboru SDH

Starosta Martin Černohlávek, velitel družstva Josef Procházka, pokladník Luboš Král, jednatel Roman Lhotský, další členové výboru Jiří Ladra, Petr Ladra, Jiří Bartoš, David Peroutka, Ladislav Vele, Tomáš Černohlávek.

A na závěr přijde osobní pozvání

„Kdo prošvihl náš sobotní fotbálek, tak může litovat. Ale na druhou stranu má štěstí, protože teď to může napravit a přijít se pobavit,“ pozval Roman Lhotský.