VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatba s arcivévodou zavřela Žofii brány Kačiny nadobro

Kutná Hora – První světovou válku vyvolal v roce 1914 atentát v Sarajevu. Jeho terčem byli manželé František Ferdinand d'Este a Žofie Chotková. Ta měla své kořeny na Kutnohorsku, kde její rodina vlastnila panství Kačina.  Ona sama zde však nepobývala. Na vině byl nesouhlas příbuzných s její „stavovsky nevyváženou" svatbou.

4.7.2014
SDÍLEJ:

Žofie Marie Josefína Albína Chotek.Foto: Archiv

František Ferdinand a Žofie se spolu seznámili na podzim roku 1884 na taneční slavnosti v Praze. Svou lásku dlouhé roky tajili. Budoucímu následníkovi bylo totiž jasné, že tento nerovný vztah císař neposvětí. V habsburské dynastii totiž platilo to, že vládnout by měla síla krve a uzavírat sňatky tak mohli Habsburkové pouze s příslušníky panovnických dynastií a to Chotkové nebyli. „Sňatek rozmlouvala i vlastní rodina Žofie Chotkové, protože jejich rozdílné postavení ve společnosti by mohlo mezi lidmi vyvolat nevole," uvedl historik zámku Kačina Pavel Novák.

František Ferdinand si s Žofií Chotkovou nadále tajně psal, navštěvoval a často jezdil do bratislavského sídla arcivévodkyně Isabely z Croy, kde byla Žofie její dvorní dámou. Isabela celou dobu doufala, že jezdí za některou z jejích dcer. Když však zjistila, že tomu tak není, Žofii propustila a ztropila skandál. Proto se František Ferdinand d'Este vydal za císařem, aby jejich sňatku požehnal. Ten byl však výrazně proti a dal arcivévodovi Františkovi rok na rozmyšlenou. Po roce se ale nic nezměnilo a krátce na to se milenci vzali. Sňatek se uskutečnil 1. července 1900 v Zákupech a nezúčastnil se jí nikdo z císařské rodiny, ani Františkovi sourozenci. Z ženichovy strany dorazily pouze nevlastní matka Marie Tereza a obě její dcery. Téhož dne byla Žofie povýšena na kněžnu z Hohenbergu. Oba manželé pak se svými dětmi spokojeně žili na zámku Konopiště na Benešovsku. Na veřejnosti však Žofie zažívala ústrky a nemohla vedle manžela sedět, jít, ani ho nikde doprovázet.

Manžel zajel na hon

František Ferdinand d'Este byl známý svou loveckou vášní a často zavítal i na Kutnohorsko: „Našel jsem zmínku, že roku 1899 zavítal na hony do Žlebů, odkud si odvezl celou řadu trofejí," uvedl soukromý sběratel a nadšenec historie Jiří Chramosta. Žofie Chotková za svým dědečkem Karlem Chotkem do Svatého Mikuláše na jejich panství na Kačině téměř nejezdila: „Po sňatku Františkem Ferdinandem d'Este se zde ukázala snad pouze jednou, ale nikde jsme nenašli doložené nějaké deníky z té doby," uvedl Pavel Novák. Dle historiků neměla zájem o její návštěvu ani vlastní rodina. „Jejich vztahy byly totiž chladné a drželi si od sebe odstup," vysvětlil Jiří Chramosta.

Kačina truchlila

Cesta do Sarajeva byla výjimečná. Žofie zde mohla svého muže poprvé doprovázat. Manželé se ale stali terčem atentátníků a při projížďce městem byli oba zasaženi kulkou. Na místě zemřeli.

Tragédie arcivévody Františka Ferdinanda a jeho milované Žofie rozpoutala první světovou válku. „O atentátu psaly i noviny v Kutné Hoře," podotkl Jiří Chramosta. Město rozeslalo kondolence pozůstalým, včetně těch z rodu Chotků. Ti už v té době ale na Kačině nebyli. „V roce 1911 zámek podědil Quido Thun Hohenstein, synovec předchozího majitele Emanuela Chotka. I tak ale se na panství držel smutek. Místní se umírnili ve svých radovánkách," dodal Pavel Novák.

Autor: Lucie Špačková

4.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení