„Krádeží přímo na hřbitovech přibývá. Zloději se často neštítí krást z hrobů věnce, květiny, svíčky, lampičky a vázy. Lidé by si měli hlídat volně odležené kabelky a tašky. Pokud mají možnost upevnit ozdoby na hrobech, ať tak učiní, znesnadní tak jejich odcizení,“ uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Zároveň zdůraznila, že se během dušičkového období se množí také krádeže věcí ze zaparkovaných aut. „Ani zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí. Apelujeme na řidiče i ostatní, aby se vždy ujistili, že na sedadlech a jiných odkládacích plochách nenechali viditelně odložené cenné věci, jako jsou kabelky, kufříky, ale i mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, doklady či peněženky“. Zdánlivě bezcenná věc může pachatele nalákat,“ doplnila Marečková.

Do terénu v tomto období proto vyjíždějí také strážníci městské policie, kteří monitorují všech šest kutnohorských hřbitovů. Zapojují se ale také asistenti prevence kriminality. „Asistenti prevence kriminality chodí v rámci služby na hřbitovy celoročně. Nabízejí asistenci seniorům, kteří se na hřbitov bojí vyrazit sami. Někdy k nám kvůli tomu i volají, že potřebují doprovodit,“ uvedl zástupce Městské policie Kutná Hora Boris Doubrava.

Posílené hlídky

V době dušiček jsou ale posílené i hlídky strážníků, které na hřbitovy vyrážejí i se psovody. „Není to jen v době bezprostředně kolem dušiček. Hlídky na hřbitovech jsou posílené už čtrnáct dní. Městští strážníci kontrolují hřbitovy i v noci,“ doplnil Doubrava.

I přesto se na konci uplynulého týdne podařilo poničit neznámému vandalovi hřbitov v Sedlci. Informoval o tom vedoucí Správy hřbitovů Kutná Hora Josef Kraus. „Vandal posprejoval plastovou popelnici, vývěsní desku a zeď. Škoda byla předběžně stanovena na 5 tisíc korun. Policie v souvislosti s případem zároveň žádá občany o spolupráci. Pokud si někdo všiml něčeho podezřelého, ať to oznámí na linku 158,“ řekla k případu Marečková.

Zvýšený dohled plánují strážníci městské policie i v ostatních městech na okrese. V Čáslavi jsou v období dušiček posíleny zejména pěší hlídky, nejinak je tomu i ve Zruči nad Sázavou. „Samozřejmě se na zvýšené kontroly hřbitovů v tomto období zaměřujeme. Přes den sloužíme ale jen v jednom člověku,“ uvedl zručský strážník městské policie Milan Mudroch.

V Uhlířských Janovicích se ale o zvýšený dohled v době dušiček budou muset postarat státní policisté ze zdejšího obvodního oddělení. Městská policie totiž v Uhlířských Janovicích chybí.

Sváteční řidiči

Policisté zároveň upozorňují na takzvané sváteční řidiče, kteří vyrážejí do terénu jen v období svátků a přes rok za volant prakticky neusednou. Právě oni mohou být na silnicích doslova pohromou. Jejich reakce jsou obvykle otupené, často neví kam jet, neznají cestu, zapomínají používat blinkry a znenadání odbočí. Kutnohorští policisté proto apelují, aby řidiči byli v tento čas ohleduplní a vyhýbali se agresivním reakcím za volantem.