Zvonaři v těchto dnech finišují obnovu zvonového příslušenství, aby 7. října mohlo dojít k navrácení celého kompletu na jeho místo ve zvonici. Zvony budou na místo přivezeny kamionem přímo z dílny v Holandsku a ještě tentýž den je nutné je dostat s pomocí jeřábu do věže. Zvonové patro je ve výšce téměř 18 metrů a několikatunové zvony do něj budou vpraveny oknem, jehož šíře jen o několik centimetrů přesahuje vnější průměr většího Ludvíka. Nejen proto musí zvonaři a technici se zvony manipulovat s naprostou přesností.
Harmonogram vytažení zvonů nelze přesně odhadnout. Přípravné práce budou na místě probíhat od časného rána, před samotným vytažením do věže bude možné si prohlédnout zvony zblízka. Slavnostní zahájení vlastního zvedání zvonů se předpokládá kolem 10. hodiny dopolední. Jisté je, že jako první vzhůru vystoupá menší zvon Michal. Vytažení bude trvat zhruba hodinu, následné posouvání zvonu ve věži může zabrat také tolik času. Teprve poté se zvedne zvon Ludvík. Kromě samotných zvonů budou moci lidé zhlédnout takévýstavu fotografií z průběhu jejich obnovy. V následujících několika týdnech budou ve věži probíhat dokončovací práce a teprve poté budou zvony finálně osazeny ve zvonových stolicích. Jejich prvního zvonění se Kutnohořané dočkají nejspíš koncem října.
Fotogalerie: Rozezní se znovu svatobarborské zvony?
Hlasy zvonů Michal a Ludvík se připojí k nejmenšímu zvonu Barbora, který je po celou dobu v běžném provozu, a také k novému zvonu Jakub Maria, který od roku 2017 visí ve věži kostela sv. Jakuba. Lidé tak poprvé uslyší zvonit všechny čtyři kutnohorské zvony společně a budou moci ocenit jejich harmonický souzvuk. Oba zvony byly vyřazeny z provozu v roce 2018, kdy na nich byly zjištěny závady neslučitelné s dalším používáním. U menšího Michala bylo konstatováno 15procentní, tedy hraniční vytlučení zvonového věnce. Větší Ludvík na tom byl ještě hůře: zvonaři při obhlídce objevili na těle zvonu trhlinu, která se táhla v nezvyklém, horizontálním směru ve viditelné délce asi 60 cm.
Zvon Michal
odlit v roce 1493 mistrem Ondřejem Ptáčkem v Kutné Hoře
průměr: 149,5 cm
hloubka: 114 cm
tloušťka věnce: 12,5 cm
hmotnost: 2,7 tuny
ladění: e1
Zvon Ludvík
ulit v roce 1510 mistrem Ondřejem Ptáčkem v Kutné Hoře
průměr: 184,5 cm
hloubka: 144 cm
tloušťka věnce: 14 cm
hmotnost: 4,8 tuny
ladění: h0
Od těchto zjištění usilovala farnost o obnovení obou zvonů. Vše se dalo do pohybu loni v září, kdy byla vyhlášena veřejná sbírka, jejímž cílem je shromáždit potřebné prostředky na obnovu obou zvonů. V listopadu byly zvony sňaty z věže a odvezeny do zvonařské dílny v Astenu, kde zvonař Petr Rudolf Manoušek začal s prací na jejich obnově.
Restaurování zvonu Michal probíhalo podle plánu, postupným navařováním zvonoviny byl jeho věnec zesílen do původní tloušťky. U Ludvíka však podrobná expertiza, která mohla proběhnout až ve zvonařské dílně, odhalila, že trhlina je ve skutečnosti 2,2 metry dlouhá. Původně byly náklady na obnovu obou zvonů vyčísleny na 1,2 milionu korun, po zjištění skutečného stavu většího zvonu však stouply na více než 1,9 milionu.
Obnova svatobarborských zvonů nepřímo navazuje na úspěšný projekt pořízení nového zvonu pro kostel sv. Jakuba, který farnost realizovala v letech 2016 – 2017. Tehdy také vznikla tradice tzv. Běhu pro zvon, který se poprvé konal na podzim 2016 a dočkal se dalších tří opakování v následujících letech. Po pandemické pauze se Běh pro zvon uskuteční i letos, v neděli 16. října. Jeho případný výtěžek poputuje právě na obnovu svatobarborských zvonů.