Husí kaldouny, domácí paštiky, restovaná jatýrka a v neposlední řadě dozlatova pečené husičky na různé způsoby s variací knedlíků a červené či bílé zelí. K tomu všemu dobré víno. Taková nabídka nesmí chybět na žádném svatomartinském menu zdejších restaurací. Ty musely většinou oproti loňsku s cenou nahoru a tak polévka, předkrm a hlavní chod letos přijdou zhruba na sedm set korun. Většina restaurací ale ceník teprve ladí a k dispozici bude během týdne.

Vybrané menu s předstihem

Na svatého Martina budeme připraveni, slibuje například na svých facebookových stránkách kutnohorská restaurace Factory – Bistro Cafe Bar. Slavnostní menu o třech chodech tady budou zákazníkům servírovat od pátku 10. listopadu do neděle 12. listopadu. „Určitě zájemcům doporučujeme dopředu si rezervovat místo,“ řekl provozní restaurace Pavel Carhoun. Na husí dobroty s předstihem láká i Kozlovna Barborský dvůr v Kutné Hoře. Sváteční menu už rovněž zveřejnila na své facebookové stránce, ceny ale zveřejní později.

Otevírání svatomartinského vína ve Vinných sklepech Kutná Hora:

Otevírání nových kutnohorských vín 11.11.2022 | Video: Šmok Jan

„Připravujeme pro vás husí hody. Od 11.11 se můžete těšit na speciální nabídku nejen skvělé husičky, ale také svatomartinskeho vína,“ hlásí Kozlovna. To v restauraci Dačický se rozvoní pečená husa o tři dny dříve, tedy už ve čtvrtek 9. listopadu. Klasické menu, které tvoří polévka z husích drobů a pečená husa s červeným a bílým zelím s karlovarským knedlíkem se bude podávat po celý víkend. Ani tady nebude chybět svatomartinské víno.

Poslední detaily voňavého menu se ladí i v restauraci Čtyři sestry. Podrobnosti se ale zájemci dozvědí nejspíš až po víkendu, včetně toho, od kdy se budou husí speciality podávat. Majitel restaurace Miroslav Kopčik nicméně řekl, že cenu chce udržet stejnou jako byla loni. „Přesnou cenu ještě musíme dopočítat, ale neradi bychom zdražovali,“ uvedl. I tady návštěvníky čekají husí dobroty v tříchodovém menu a restaurace doporučuje využít možnosti rezervace.

Ochutnávka vín i lokálních pochutin ve Vinných sklepech

Na svatomartinské hody se ale můžete vypravit i do kláštera svaté Voršily. Pořádají je Vinné sklepy Kutná Hora a startují v sobotu 11. listopadu v 11 hodin. „Během akce se můžete těšit na degustaci Svatomartinských a mladých vín, ochutnávku lokálních pochutin, husích specialit, přednášky i hudební vystoupení,“ uvedla Lucie Kounická s tím, že program bude ještě na webu upřesněn. Součástí menu bude husí vývar s nudlemi a játrovými knedlíčky, paštika s husími játry a konfitovaná husí játra v sádle. Vstupné na akci je zdarma, neomezená degustace přijde na 550 korun, v předprodeji na 400 korun. V ceně je sklenička a katalog.