V rámci oslav 200. výročí zahájení pobytu hraběcího rodu Chotků na zámku Kačina se už o nadcházejícím víkendu uskuteční pilotní ročník Noci v chotkovské knihovně. Akce se odehraje v sobotu 13. května od 18 do 20 hodin. Jitka Taussiková, tisková mluvčí Národního zemědělského muzea (NZM) zdůraznila, že knihovna Kačině se svou architektonickou hodnotou i obsahem knižního fondu řadí mezi významné kulturní památky v Česku. „Návštěvníci zámku mohu sice knihovnu navštívit v rámci standardních prohlídek, ale pokud chtějí prostor knihovny také prožít, tak Noc v chotkovské knihovně nabídne dvouhodinový kulturní program s rozšířenou prohlídkou,“ předeslala.

Návštěvníci budou moci během akce nahlédnout i do běžně nepřístupných prostor, například bytu knihovníka. Herečka Lucie Trmíková posluchačům přečte vybrané úryvky z deníku hraběnky Marie Sidonie Chotkové a přiblíží, jak se hraběnka Chotková cítila, když poprvé spatřila na plese svého budoucího manžela Jana Rudolfa Chotka, jaké měla pocity, když se před 200 lety nastěhovala s rodinou do nově dostavěného zámku, a jak posléze ve zralém věku vnímala svou úlohu hraběnky-matky i dlouhé odloučení od drahého manžela.

V prostoru studovny bude k vidění výstavka vzácných knih se stručným odborným komentářem. Program doplní hudební intermezza.

Prohlídka k Mezinárodnímu dni muzeí

Sobotní Noc v chotkovské knihovně ale bude jen jednou z několika akcí, které tento měsíc empírový zámek ve Svatém Mikuláši nabídne. Ve čtvrtek 18. května se budou zájemci moci v rámci Mezinárodního dne muzeí a dvousetletého výročí Kačiny zúčastnit speciální prohlídku s názvem Tajemství Kačiny. Začne v 16 hodin a povede ji ředitel NZM Kačina Pavel Douša. „Účastníci této exkluzivní prohlídky se budou moci podívat na nepřístupná místa, nahlédnout do knih chotkovské knihovny a v rámci speciálního pohoštění se dozví o tajemstvích, které Kačina skrývá,“ sdělila mluvčí muzea a zdůraznila, že vstupenky jsou na rozdíl od délky prohlídky omezeny. 

Netopýři i duch Rudy

Na sobotu 27. května je pak od 19 do 27 hodin připraven program NočníKačina, jehož hlavními hrdiny budou netopýři. Návštěvníci se mohou těšit na tematické audiovizuální projekce s podtitulem Netopýří noc. Součástí programu bude i beseda Netopýři v kapli, kde život těchto nevšedních tvorů přítomným přiblíží členové ZO ČSOP Nyctalus. Připravena bude stezka za hledáním kačinských strašidel, divadelní představení PoŠum. Nebudou chybět netradiční prohlídky zámku s duchem Rudym a otevře se i zámecká oranžerie. Pro děti v netopýřích maskách bude vstup zdarma.